1. YAZARLAR

  2. Tuğçe Yerli

  3. EGZERSİZ Mİ YAPIYORUZ, SPOR MU?
Tuğçe Yerli

Tuğçe Yerli

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EGZERSİZ Mİ YAPIYORUZ, SPOR MU?

A+A-

Günlük yaşantımızda sürekli hareket halindeyiz, yaşamın verdiği stresler, bunalımlar ruhen ve bedenen bizi yıpratıyor. Stres atabilmek için çeşitli aktiviteler de bulunuyoruz, spor yapıyoruz. Mutlu olabilmek  için vücudumuzda ki fazla enerjiyi dışarı atmak istiyoruz. Biraz önce de söyledim “spor yapıyoruz” acaba doğru mu söyledim. Dilimize kenetlenmiş bir terimdir spor yapmak, örnek vereyim günlük yürüyüş yapan birisi ben spor yapıyorum diye kendini kandırır. Spor kavramını açıklayacak olursak, spor; “katılanların içsel ve dışsal faktörler tarafından motive edildiği, göreli olarak karmaşık fiziksel beceriler kullanmayı veya şiddetli beceriler sergilemeyi gerektiren, kurumsallaşmış ve yarışmasal olan bir aktivitedir.”  Açıklamadan da anlaşılacağı gibi “yarışmasal” olan bir aktivitedir. Bir kişinin sadece kendi başına sahada basketbol oynaması karmaşık fiziksel becerileri gerektirebilir. Ancak burada kurumsallaşmış bir yarışma söz konusu değildir. Bu aktivite spor yapmaktan çok “rekreasyon” (Türkçede boş zamanları değerlendirme ve serbest zamanları değerlendirme  gibi kavramlarla da kullanılmaktadır) kavramıyla ilişkilendirilebilir. “Rekreasyon” daha çok kişilerin yenilenmesi, tazelenmesi, zindelik kazanması, eğlenmesi, sağlıklı olması ve diğer bazı kişisel faktörlerle bağlantılıdır.

Gördüğünüz üzere dilimizde yanlış kullanılan bir terim olarak, günlük yaşantımızda eğlenme ve stres atmak için yaptığımız hareketler spor olarak yerini alıyor. Sporu basitçe baş harflerinden yola çıkarak; “Sistemli”, “Programlı”, “Organize”, “Rekorlar” kırmaya yönelik aktivite olarak da tanımlayabiliriz.

      Şimdi gelelim asıl meseleye biz günlük yaşantımızda spor salonlarında, parklar da yaptığımız fiziksel aktivitelere ne diyoruz?

Egzersiz; fiziksel uygunluğu geliştirmeye veya korumayı amaçlayan, birbiriyle tutarlı bölümlere sahip, organize edilmiş hareketlere  veya fiziksel aktivitelere dayanan, planlanmış ve tekrarlı olan çalışmalardır.  Bizim günlük yaşantımızda stresten uzaklaşmak için çaba sarf ettiğimiz hareketlere egzersiz diyoruz. Sağlık için yaşantımızda hafif tempolu koşu, yüzme, ağırlık antrenmanı, dans, tırmanma, kayak gibi aktiviteler yapabiliriz. Egzersiz; bazen bütün fiziksel aktivite çeşitleri için, bazen de mekik, şınav ve sabit bisiklet sürme gibi fiziksel uygunluk veya kondisyon aktiviteleri için kullanılmaktadır. Egzersiz; uygulama ve performans aracılığıyla , beceri ve fiziksel uygunluğu geliştirmek için, vücudun geniş kas gruplarının harekete geçirildiği bir motor aktivitedir.

Bizler spor dediğimiz egzersizi fiziksel uygunluğu geliştirme, kilo kaybetme, görünümü daha iyi duruma getirme, şekle girme, stresi azaltma, kendini iyi hissetme gibi amaçlarla yaparız.

Yapılan tüm açıklamalardan da anlaşılacağı gibi spor ve egzersizin arasında farklar vardır ki biz uğraştığımız aktivitenin ne olduğunu bile bilmiyoruz, bunun sebebi kitaplarda, okullarda, televizyon programlarında topluma yanlış şekilde aktarmamızdır. Dilimizde yanlış aktarılan kelimeler farklı anlamlar çağrıştırmaktadır, yazımızda da bahsettiğimiz gibi spor ve egzersiz de birbirinden farklıdır. Halkımız bu ve buna benzer kelimelerin ne olduğu ne anlam taşıdığı hakkında bilgilendirilmelidir.

Yazımız da spor ve egzersizin farklı anlamlar içerdiğini size aktarmış oldum, spor ve egzersiz  farklı anlamlar içerdiği gibi ortak noktalar da taşımaktadır. Bunlar; katılanların duygu, düşünce ve davranışları üzerinde olumlu etkileri vardır, ikisi de mutluluk hormonu salgılar ve günlük yaşamınızda enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Bu yüzdendir ki sağlık için  egzersiz yapın, sağlık için spor yapın. Yazımı Konfüçyüs ün şu sözüyle noktalamak istiyorum; “Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum, öğrenmeye çalışıyorum.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.