1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gedikkaya

  3. Ekmek İçin Ölmek İstemiyoruz
Ahmet Gedikkaya

Ahmet Gedikkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekmek İçin Ölmek İstemiyoruz

A+A-

Böyle diyerek başlıyorum bugünkü yazıma. Konumuz ise Sakarya’da bulunan fişek fabrikasında gerçekleşen patlama. Öncelikle oluşan patlamada 7 kişi can verdi ve 126 kişi yaralandı aynı zamanda patlayıcıların imhası esnasında ise 3 jandarma personeli şehit oldu.

***

Bu patlamada öne çıkan hususlar her zamanki gibi önlem, tedbir, iş güvenliği ve denetimdir. Fabrikada görevli olan iş güvenliği uzmanının ifadesini incelediğimizde; işçilerin yanlarına fazla patlayıcı malzeme aldıkları, çalışanlara yapılan baskılar, çalışanlara koruyucu ekipman verilmemesi ve daha önemlisi ise çalışanların bu gibi aksaklıklar sonucunda fabrikanın patlayacağı konusunda iş güvenliği uzmanını bilgilendirdikleri ifadede yer almaktadır.

İş güvenliği uzmanının kendi tespit ettiği ve çalışanların tespit ettikleri eksikliklerin işveren tarafından tutanak tutturulmadığı, iş sağlığı ve güvenliği kurul defterine eksikliklerin yazılmasına izin verilmediğine dair ifadelerde yer verilmektedir.

***

İş güvenliği uzmanları çalıştıkları iş yerlerinde karşılaştıkları olumsuzlukları tespit ederek kurul defterine yazmakla yükümlüdür. Fakat iş güvenliği uzmanları ücretlerini o iş yerinden aldığı için o iş yerinde tespit edilen eksikler kurul defterine işveren tarafından yazdırılmıyor. Olası bir durumda yaşanan kazaların sorumlusu ise iş güvenliği uzmanları oluyor.

En kısa zamanda iş güvenliği uzmanı görev ve yetki sorumlulukları yeniden ele alınmalı, düzenleme yapılmalıdır. İş güvenliği uzmanlarının iş yerlerine ataması devlet tarafından yapılarak maaş ödemeleri ise bir havuz oluşturularak o havuzdan yapılmalıdır. Bir yazılım ile iş  yerlerinde tespit edilen küçük ve büyük uygunsuzlukların  giderilmesi için süreler verilmeli, giderilmediğinde ise cezai işlemler uygulanarak  eksiklikler bakanlık tarafından takip edilmelidir.

***

Sonuç olarak her ne olursa olsun iş güvenliği uzmanlarının kalemi engellenmemeli ve uzmanların görevlerini eksiksiz yapmaları sağlanmalıdır. İş kazalarının önüne geçerek çalışanların ekmeklerini kazanmaları için ölmelerine izin verilmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.