1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekmek İsrafını Engelleyemedik
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekmek İsrafını Engelleyemedik

A+A-

İsraf her türlü imkân ve varlığı boşuna harcama, saçıp savurmadır. Gereksiz yere para, zaman, emek ve malı harcama, savurganlık yapma, tutumsuzluk anlamına da gelir.

Zaten dinimizde israfın her türlüsü yasak etmiş olup, haram olarak görmektedir.

Allah, Kur’an-ı Kerim’de israf ile ilgili ayet-i kerimelerde mealen buyurdu ki: “İsraf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez.”

İsraf denince öncelikle aklıma hep ekmek ve gıda ürünlerindeki israf geliyor. Neden ekmek israf edilen gıda ürünlerinin başını çekiyor? Bir türlü anlamış da değilim. Bugün dünyanın birçok ülkesi açlıkla mücadele ediyorken, biz hala israf etmeye devam ediyoruz.

Allah göstermesin yarın biz de bu hale düştüğümüzde anlarız ama geç kalmış oluruz. 

&&&

Türkiye'de israf edilen ekmek miktarı 2013 yılında 2,1 milyar adet. Bu israfın ekonomik büyüklüğü 1,5 milyar liranın üzerindedir. Yapılan araştırmalarda ekmek israfı üretim aşamasında, hastanelerde, yemekhanelerde, lokantalar ve otellerde daha çok karşımıza çıkıyor. 2013 yılındaki ekmek israfından dolayı kaybedilen 1,5 milyar lirayla neler yapılabilir hiç düşündük mü? 162 bin asgari ücretliye maaş ödenebilmekte, 460 bin üniversite öğrencisine her ay 280 lira burs verilebilmekte, 100 yataklı 80 hastane binası, 16 derslikli 500 adet okul inşası yapılabilmekteydi.

Bunun yanında ülkemizin un ihracatından elde ettiğimiz gelirimiz kadar unu israf ediyoruz.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2013 yılı Ocak ayında başladığı “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”ndan sonra ekmek israfında yaklaşık yüzde 18’lik azalma sağlandıysa da yeterli değildir. İsrafın boyutlarını daha da çok azaltmanın yolu ise bilinçli tüketimin devam etmesi ve paketli ekmek tüketiminin artırılmasından geçiyor.

İçinde bulunduğumuz Ocak ayında ekmek israfıyla ilgili yapılan açıklamalar oldukça düşündürücüdür.

&&&

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in ifade ettiği gibi, 2014 yılı içinde yıllık israf edilen ekmeğin parasal değeri 3 milyar liraya ulaşmıştır. İsraftan dolayı kaybettiğimiz para karşılığında 208 bin aile (5 kişilik) bir yıl boyunca yoksulluk sınırında geçinebilmektedir. 324 bin asgari ücretli kişi bir yıl boyunca maaş alabilmekte, 900 bin öğrenciye 10 ay süreyle 300 er lira burs verilebilmektedir.

Ya da; 100 yataklı 160 hastane, yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 35 havaalanı, 16 derslikli 1000 okul, 300 öğrenci kapasiteli 500 yurt, 1000 kilometrelik bölünmüş yol gibi hizmetlerden herhangi biri yapılabilmektedir. Eğer ülkemizde ve şehrimizde israfı azaltırsak yıllık 250 milyon dolara ulaşan buğday ithalatının önüne de geçmiş oluruz.

Konuyla ilişkin Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Üretilen günlük ekmeğin 900 bin olduğu tahmin ediyoruz. Bunun yüzde 5’i israf ediliyor. Buda 45 bin ekmek demektir. 45 bin ekmeği 80 kuruştan hesap edersek 36 bin TL’dir. Genelde soğuk olan ekmeği tercih edelim. Soğuk olan ekmek az tüketilir. Sıcak ekmek çok tüketilir. Özellikle menüye göre ekmek alınmalıdır. Hamurlu olan yemek menüsünde az ekmek tüketilir. Evde, işyerlerinde, lokanta vs. yerlerde artan ekmekleri çöpe atmamalıyız. Toplum olarak israf önlemek için bayat ekmekleri peksimet ve birçok tatlının ana maddesi olarak kullanırsak bu israf yarı yarıya kadar düşer. İşin özeti tüketeceğimiz kadar ekmeği almalıyız ki israfa neden olmayalım” diyor.  

&&&

Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün yaklaşık 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor.

Sadece bu rakamlar bile ekmeğimizi israf etmememiz gerektiğini net bir şekilde bizlere anlatıyor. Öyleyse İsrafı önlemek için öncelikle ihtiyacımız kadar ekmek almayız.

İsrafın zıddı iktisattır. İktisatlı davranmalı ve bunu anlayışı geliştirmeliyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed “Her çeşit israf haramdır” diyorsa, Bizim yapmamız gerekende bugünden itibaren israf etmemektir.

 

Hele söz konusu nimet olan ekmekse, düşünmek gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.