1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekmek İsrafını Önleyelim
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekmek İsrafını Önleyelim

A+A-

İsrafın çeşitleri vardır. Ekmek, gıda, para, zaman vs. gibi çeşitlerini sayamayacağımız israfın önüne geçilmesi gerekirken, bu kültürü de oluşturmalıyız.
Nedenine gelince yeryüzünde artık gıda, enerjiden önce yerine almaya başladı. Ülkeler gıdaya öncelikle yer verirken, bunu bir strateji olarak ele alıp, şimdiden gereken tedbirleri almaya başladı. Allah göstermesin, dünyayı yakın bir zamanda açlıklarla birlikte gıda savaşları bekliyor. Öyle ise ülke olarak bizde şimdiden gıda ve gıdadaki israfın önlenmesi konusunda üzerimize düşeni yapmalı ve gerekli olan tedbirleri de almalıyız.
Özellikle ekmek israfının önüne geçmeliyiz. Sonra da gıda israfının önünü kesmeliyiz.
Bunun içinde toplumun her kesiminde bir bilinçlendirme hareketi başlatılmalıdır.
Bu anlamda Türkiye genelinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), israfın önlenmesine ilişkin toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" başlatmasını anlamlı bulduğum gibi desteklenmesi şarttır diyorum. &&&
TMO’nun başlattığı Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’nın başlatılmasında konuşan Başbakan Erdoğan’ın sözlerini sizlere aktarmak istedim.
Başbakan Erdoğan, “Günde 6 milyon, yılda 2 milyar adet ekmek maalesef çöpe gidiyor. Ekonomik büyüklüğü bu israfın yılda 1,5 milyar lira. Çöpe giden 1,5 milyar ile 162 bin asgari ücretliye maaş ödenebildiği gibi 500 okul, 500 yurt ya da beş yüz kilometre bölünmüş yol yapılabiliyor. İsraf yoluyla biz bu ekonomik kaynağı çöpe atmış oluyoruz. Bir gıda olmasının ötesinde ekmek bir nimet, mübarek bir emanet olarak görürüz. Bunu kaybedersek medeniyetimize yabancılaşır, eleştirdiğimiz o milletlerin seviyesine düşeriz. Zenginleştikçe israfı artan bir yaşam tarzı bizim tarzımız olamaz. Zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız” diyor.
Başbakanın ekmeğin israf edilmemesi konusundaki uyarıları bizler için önemlidir.
Ülkemiz kalkındıkça ya da diğer bir anlamda ekonomik anlamda zenginleştikçe emeğin ve gıdanın israf edilmemesi gerektiğini, her geçen gün israfı artan bir toplum olmamamız yönünde dikkatli olmamızı isterken, tasarrufa yönelmemizi öneriyor. Yapılması gerekende başta ekmek olmak üzere israfın her çeşidini yaşam tarzımızdan çıkarmalıyız. Birçok konuda dünya genelinde örnek olan ülkemiz israf konusunda da örnek olmalıdır.
&&&
Evlere alınan ekmeğin yüzde 2,9'u, lokantalarda ve benzeri yerlerde yüzde 3'ü, öğrenci yemekhanelerinde ise yüzde 7'ye kadar yükselen ekmek israfı var. Özellikle evlerde, iş yerlerinde, lokantalar ve benzeri yerlerde ekmek israfının önlenmesi konusunda herkesin bir adım atması şarttır. Bu arada şehrimizde de ekmek israfının arttığı bir gerçektir. Bu israfın önüne geçilmesi içinde çeşitli çalışmalar yapılıyor.
Meram Belediyesi ekmeklerin çöpe atılmasını önlemek amacıyla Konya’da ilk kez ‘Bayat Ekmek Toplama Projesini’ uygulamaya başlattı. Bu uygulama ile siteler, öğrenci yurtları, düğün salonları ve lokantalar gibi birçok yerlere bayat ekmek kutuları dağıtıyor. Günlük bayat ekmek kutularında toplanan ekmekleri hayvan barınağına götürüyor. Böylelikle ekmeklerin çöplere atılmasının önüne geçiyor. Kendilerini kutlarım. Bizlere düşen görev ise bu projeyi destekleyip, katkı sunmaktır. Sonuçta her israf ettiğimiz ekmek bizim için büyük bir ekonomik kayıptır. Bugün durumumuz iyi diye israf eden bir insan olmamalıyız. Yarını düşünüp, her alandaki israfın önüne geçmeliyiz.
Ne dersiniz? İsrafın önüne hep birlikte geçebilir miyiz? ‘Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına’ bizde katılabilecek miyiz?
Haydi, geç kalmadan elimizi hep birlikte taşın altına koyalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.