1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Ekonomi-Enflasyon ve İstatistiki Veriler
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomi-Enflasyon ve İstatistiki Veriler

A+A-

Askerlik yaptık, topçu karargâh bölüğü-yer ölçme takımı o coğrafi bölgenin koordinatlarını ölçer, rapor haline getirir obüs-top atışları için topçu birliğinin ilgili birimine gönderilirdi. Atışlar bu değerler-ölçülere göre yapılırdı. Ölçme ve değerlendirmede koordinatlar ne çıkarsa çıksın, takım komutanı asteğmen rakamlar üzerinde oynatılmasını, düşürülmesini isterdi "Sabunlayalım" derdi. Bu hatıramı anlatmamın sebebi aynı mantıkla, ekonomi, sağlık ve sosyal meseleler velhasıl bütün alanlardaki istatistikler gerçek değil, tabiri caizse emir komuta ile düşük gösterilmekte, faiz de keza öyle Merkez Bankası para piyasası kurulu toplanıyor 2 puan düşürdük, faiz yüzde 12 oldu. Ekonominin gidişatı iyi gösterilmeye, başarılı olundu algısı vermeye yönelik olmaktadır. Dolayısıyla sabunlanmış yani indirilmiş gösterilerek ekonomi iyiye gitmez, ancak toplumu aldatmaya ve günü kurtarmaya yönelik olur. Devlet İstatistik Kurumu ve diğer kurumlar kamuoyuna sabunlanmış yani düşürülmüş enflasyon ve işsizlik verilerini açıklıyorlar. 21 milyon insan icralık duruma düşmüş, icra dosyalı var. Çok vahim yüzde 26 yani 100 kişiden 26’sı icralık duruma düşmüştür.

***

Milletin iradesi sandığa yansıyor maalesef yönetime yansımıyor. Şöyle ki millet borca esir olmayı istemez, faize bulaşmayı istemez ama yöneticilerimiz bu iki unsuru adete yapar hale geldiler, yaygınlaştırdılar. Allah (CC) onları da bizi de affetsin. Günümüzde asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarını sürdürüyor, TÜİK'in istatistiki verileri işveren, işçi temsilcileri, bakanlık temsilcileri oturuyorlar sanki çok tatmin edici, büyük rakamlarda ücret tespit edecekler gibi izlenim veriyorlar. Sonuçta jest yapacaklar, yoksulluk sınırı denilen rakama yakın 3 bin ila 4 bin TL verebilirler diye beklenti içerisindeyiz. 54. Hükümet Refah-Yol hükümetinin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın son iktidar olduğu 1996-1997 yılları 11 aylık döneminde elde edilen başarılardan sadece bir kaçını yazacağım. Kaynak paketlerle, tek (havuz sistemi) hesap uygulamaları ile devletin gelir artışları sağlandı buna karşılık adil paylaşım denecek şekilde. Hatırlanacağı gibi yerli üretimin her alanında teşvikler verildi, bir üretim seferberliği başlatıldı, yürütüldü. Çalışan kesimlere; memura, yüzde115 işçiye, asgari ücretliye, SSK, memur emeklilerine yüksek oranlarda, BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 300’lere varan zamlar verilerek milletin tamamının yüzünü güldürdü. Güldürmekle kalmadı, piyasa canlandı, huzur ve barış ortamı olmuştu. Denk bütçe yapılmıştı, devletin geliri-gideri eşitlenmişti, enflasyon oranında her ay eşel mobil sistemi ile çalışanların ücretlerine otomatikman zamlar yapıldı. Başbakan Erbakan'a soruldu “Efendim bu uygulama adil düzen ekonomisi mi?” “Hayır bu adil düzen ekonomisinin tozu” diye buyurmuştu.

***

Faizsiz ekonomi olabileceğinin bir göstergesidir. Refah-Yol’un 11 aylık iktidarında iç ve dış borç alınmadı, eski borçları da ödeyerek borç stokunu düşürdü. Şöyle ki;

1-1996 yılı sonunda 20 milyar dolar olması beklenen bütçe açığı, 15 milyar dolara, 45 milyar dolar olması beklenen iç borç ise 22 milyar dolara düşürülmüştü. Devlet politikası olarak alınan kararlarla borçların düşürüldüğüne örnektir.

2- Yüzde 170 seviyesinde devralınan hazine borçlanma faizi Şubat 1997 tarihinde yüzde 83’ler seviyesine düşürüldü. Fark yüzde 87 olmuştur. (Kaynak A.G Dergisi Ekim ayı 237 sayısı sayfa-25-26 Krizden çıkmanın yolu Erbakan modeli Mehmet Şirin’in makalesi.)

Tek hesap-havuz

sistemi nedir?

Kamu İktisadi Teşekkülleri, katma bütçeli kurum ve kuruluşlar yani devletin elindeki bütün kuruluşların hesapları tek banka hesabında tutulması, takibi ve bu hesaptan harcanması sağlandı. Parası,geliri olan kurumlar bu hesaba yatırdı, geliri olmayıp sürekli borçlanan kurumlar da bu hesaptan giderlerini karşılamak üzere aldılar. Dolayısıyla kurumların özel bankalardan yüksek faizle borçlanmalarının önüne geçilmek suretiyle faizler düşürüldü, geliri olan kurumların parası da özel bankalarda düşük faizle kalmasının önüne geçildi. Böylece tekelci sermayenin sömürüsü engellenmiş oldu.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar