1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomide Güven ve Moral Önemli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomide Güven ve Moral Önemli

A+A-

İnsani ve sosyal ilişkilerde güven, önemli bir unsur olduğu kadar, ekonomide de önem arz ederken, toplumu bir arada tutan en önemli sermayedir. Ekonomik istikrar, toplumsal huzur, sosyal dayanışma ancak güven ile mümkün olur. Günümüz dünyasının karmaşık hale gelmesi, ekonomik gidişatın iyi olmaması güvene ve morale duyulan ihtiyacı daha da artırmıştır.

En az anlaşılan, en çok ihmal edilen ve en hafife alınan kavramı olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenin ortadan kalması ve zayıflaması halinde ise; en başarılı şirket, en başarılı ekonomi yönetimi, insani ilişkilerimiz gittikçe zayıflarlarken, yok olma tehlikesiyle karşılaşıyoruz. 

Bunları yaşamak istemiyorsak, ülkemizde ekonomi başta olmak üzere her alanda ve ilişkilerimizde güveni sağlamlaştırmalıyız. Ekonomide güven yatırımların ve ticaretin sürdürülmesi için gerekli olan en önemli bir unsurdur. Güvenin geliştirebilirsek, tabandan tavana yayabilirsek, yaşamın her alanında benzersiz bir başarı ve bolluk oluşturma potansiyelimiz vardır. Bizleri her gün etkileyen “Güveninin” yerleşmesi iletişimimizi, ekonomimizi, her yapacağımız işi ve projeyi kaliteli olması anlamında olumlu bir katkı yapar.

***

Son birkaç yıldır ekonomimizin iyi gitmediği hepimizce bilinmektedir. İyice belirginleşen ekonomik sıkıntılar ve kriz moralimizi bozmaktadır. Hâlbuki toplumlarda iyi ekonomi oluşumunun yüzde 50-60’ını güven ve moral oluşturur. Bundan dolayı da ekonomide her ikisi de önemli bir faktördür. Eğer toplumun moralini yüksek tutarsak, ekonomiyi yönetenlerin güveni sağlamlaştırmasıyla aşamayacağımız hiçbir sorun ve engel de kalmaz. Ülkemizdeki her krizden sanayi üretimiyle birlikte ihracattan çıkıldığı bir gerçektir. Bunları yaşayarak gördük. Yine yıllardır ekonomik sorunların başında gelen cari açıktan kurtulmanın bir yolu da ihracat ve yerli imkânlarla üretim gerçekleştirmekten geçmektedir.   

Hangi kalemlerden cari açık veriyorsak, bunları yerli imkânlarla üretmek için gerekli yatırımlar daha çok yapılmalıdır. Her zaman kriz ortamlarından kurtulmanın yollarını yeniden keşfeden ülkemizde birlikte mücadele sonucu her zorluğu aşttık. Unutmamalıyız ki ölen kişi bir daha geri gelmez. Bir de kaybolan güven. O yüzden güvenimizi ve moralimizi hiç kaybetmemeliyiz. Her karanlığın sonunda bir aydınlık vardır. Bu aydınlığa kavuşmak hiç de zor değildir.

***

Öncelikle güveni yeniden sağlamlaştırmalı ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Hz. Mevlana, “Sıkıntılı zamanlarında sakın ümidini kesme; çalış, gayret göster. Göreceksin ki, bir gün güneşli, neşeli günler seni kucaklayacaktır. Güçlük kolaylıkla beraberdir” diyor.

İçinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunu bize gösteren Hz. Mevlana, çalışmamızı ve gayret göstermemizi hatırlatıyor. Güvene ve morale sımsıkı sarılmamızı öneriyor. Sanırım bundan başka da çözüm yolu da gözükmüyor. Ancak siyaset ve devlet yönetiminin güven ve moralin güçlenmesinde katkısı çok önemli olduğu kadar, siyasal gerginliklerden uzak durmalıdır. Başta ekonomi olmak üzere tüm sorunlarının çözümüne daha fazla ağırlık vermelidir. En önemlisi de güven ve moralin sağlanması anlamında birlikte adım atmalı ve sağlamlaştırmaya katkı vermelidir. Bizlerde vatandaş olarak elimizden gelen türlü desteği vermeliyiz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.