1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomide Güven Yeniden Sağlanmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomide Güven Yeniden Sağlanmalı

A+A-

Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 4,4 azalarak 103,6 seviyesinde gerçekleşti.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin beklentisini özetleyen Ekonomik Güven Endeksi, Ağustos ayında yüzde 24,1’lik bir düşüşle 72,7'ye indi. Temmuz ayında bu değer 95.73'tü. Ekonomiye duyulan güven kaybının; hizmet sektörü, inşaat sektörü, reel kesim yani imalat sanayi ve perakende ticaret sektöründeki beklentilerin bozulmasından kaynaklandığını gösteriyor.

TÜİK ve TCMB tarafından hesaplanan verilere göre, Ağustos ayında hizmet sektörünün ekonomiye güveninde yüzde 9,7’lik, inşaat sektörünün güveninde ise yüzde 4,2’lik düşüş dikkat çekiyor. Reel sektörün güven kaybı ise yüzde 3,1’e ulaştı.

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, güven endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilendi.

***

Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Bunun yanında, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 3,3 puan azalarak 103 puan oldu.

Konuyu daha iyi anlamanız için yapılan açıklamayı özetlersek; son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarlarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı görülmektedir.

İhracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise güçlenerek devam ettiği gözleniyor.

Bunun yanında istihdama ilişkin artış beklentilerinin zayıfladığı, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise güçlenerek sürdüğü görülüyor.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek sürece görülmektedir.

***

Diğer taraftan satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlendiği gözleniyor.

Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,7'ye, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,1'e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 65,2'ye gerilemiştir.

Acil olarak ekonomi yönetiminden beklenen güven inşa edici adımları daha güçlendirerek atılmasıdır.

Şimdilik bir tehlike gözükmüyor gibi olsa da ileride sorun oluşturacak gibi. 

Bu açıdan üretici sektörlerin ekonomiye güveninde yaşanan bu düşüş, artık iktidarın ekonomide daha somut adımlar atması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu anlamda darbe girişimi sonrası Türkiye'nin yakalamış olduğu uzlaşının yanında birlik ve beraberlik anlayışımızı demokrasiyle inşa edecek adımların daha da somutlaştırılması gerekiyor.

Ekonomide güvenin sağlamanın temel yolu şeffaflıktan, hesap verebilirlikten, hukukun üstünlüğünün sağlanmasından geçiyor.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni hamle, doğru ekonomi politikalarının uygulamaya alınması ekonominin önünü açarak güveni daha da güçlendirecektir. 

Bunun başkada bir yolu yoktur. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.