1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomide Kaybedecek Zaman Yok-1
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomide Kaybedecek Zaman Yok-1

A+A-

Ülkemizde 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekili seçimlerini tamamlandı. Artık vatandaşlar olarak bizler, siyasi tartışmaları bir tarafa bırakıp günlük hayatımıza devam etmeliyiz. Doğal olarak yapılması gereken budur.  Her kesimin farklı beklentilerinin olduğu seçimlerin ülkemize hayırlar ve iyilikler getirmesini diliyorum.

Bundan sonra artık yapılacak olan ise belli. Öncelikle ekonomik ve siyasal istikrarın sağlanması ve güven ortamının güçlendirilerek, ülkemizin seçimlerden uzaklaştırılmasıdır.

Artık sıranın ekonomiye gelmesi ve atılacak olan adımların vakit geçirmeden hayata geçirilmesidir. Bunun yanında, üretimin, ekonominin güçlendirilmesi ve önündeki sorunlarının giderilmesidir. Umarım seçim sonrası Türkiye huzurlu, insanların mutlu olduğu, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlendiği ülke olarak yoluna devam eder.  

***

Gelelim 24 Haziran Seçimleri sonrası iş dünyasının beklentilerine, hepsinin ortak beklentisi artık sırasının ekonomiye gelmesi ve yapılacak olan reformların gündeme alınmasıdır.

Konuyla ilgili TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk değerlendirmesinde, seçim sonrası Türkiye’nin gündeminin mutlaka çok net bir şekilde ekonomi olmalı derken, “Hep beraber daha fazla çalışarak Türkiye’nin ana gündemini ekonomiye taşıyabilirsek, mevcut yaşanan problemleri aşarak tekrar ekonomimizi güçlü bir şekle kavuştururuz. Artık seçim geride kaldı. Şimdi siyasi görüşümüz ne olursa olsun, milletimizin kararını başımızın üstüne alıp hep beraber ülkemizin, çocuklarımızın geleceği için durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. Gün artık 81 milyon için el ele, gönül gönüle verip aydınlık geleceğimize birlik ve beraberlik içinde yürüme günüdür. Bunda sonra kurulacak yeni hükümetin ana gündem maddesi mutlaka ekonomi olacaktır. Seçim sonuçlarının ardından ekonomide sabahtan akşama bir hareketlilik olmaz. Seçim belirsizliği ortadan kalktığı için ana belirsizliği kaldırmış olduk. Ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için Konya Ticaret Odası elinden geleni yapacaktır” diyor. Öztürk, ülkemizin gündeminin öncelikle ekonomi olması gerektiğinin altını çizerek, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi içinde KTO üyelerinin elinden yapacağı sözünü veriyor.

***

Konya Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, reformların bir an önce hayata geçmesini arzu ettiklerini ifade ederek, “İş dünyası olarak en büyük temennimiz seçime dair gündemde ne varsa Türkiye’nin hepsini hızla geride bırakmasıdır. Kırgınlıkları-küskünlükleri ortadan kaldırarak kuşatıcı bir yaklaşımla yoluna devam etmesi, reform gündemine odaklanmasıdır. Kaybedecek hiç zamanımız yok, yapacak çok işimiz var. Her alanda yapılacak reformların hızla tamamlanarak, toplumun ve iş dünyasının beklentilerinin karşılanması, güven ve istikrar ortamının sarsılmaz bir şekilde pekiştirilmesi son derece önem arz ediyor. Zaman, ekonomimizin güvenliğini tehdit eden, şirketlerimizi ve ülkemizi zora sokan zayıf yönlerimizi hızla kapatma, güçlendirme zamanı. Her şeyden önce, ithalatımızda ihtiyaç duyduğumuz dövizi, daha fazla ihracat yaparak bulmamız gerektiği çok açık. Yani daha fazla üretmek, daha nitelikli üretmek ve daha fazla ihracat yapmak zorundayız” diyor. Kütükcü, ülkemizin kaybedecek zamanın olmadığına dikkat çekerek, güven ve istikrar ortamının sarsılmaz bir şekilde pekiştirilmesi son derece önem arz ettiğini belirtiyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.