1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomide Toparlanma Sürecine Gidilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomide Toparlanma Sürecine Gidilmeli

A+A-

Ülkemizde aylardır süren referandum süreci 16 Nisan’da sandığa gidilerek tamamlandı ve sonrasında normal hayata dönüldü. Bundan sonraki süreç ekonominin toparlanması ve piyasalara bir hareketin gelmesi olmalıdır. İş dünyasının, üreticinin ve vatandaşlar olarak hepimizin beklentisi de normalleşen süreçte ekonominin birinci sırada yer alarak toparlanmaya gitmesidir. Önümüzde hiçbir engel de kalmadı. İktidar biran önce huzuru ve güveni sağlamlaştırarak ekonomiye gereken önemi vermelidir. Ülke olarak çözüm bekleyen sorunlarımız varken, bu sorunların başında gelen ekonomi, işsizlik, belirsizlikler giderilmelidir. Artık gerginlikler yok edilerek hepimizin ortak talebi ve beklentisi olan ekonomi başta olmak üzere diğer sorunlarımız çözülmelidir. Diğer taraftan huzurun ve güvenin yanında birlik ve beraberliğimiz daha da güçlendirilmelidir. Zaten bu sağlandığı takdirde ekonomi başta olmak üzere var olan sorunlar arka arkasına çözüme kavuşur.

Piyasalara bir moral olurken, göreceksiniz ki ekonomide de hareketlenme de kendiliğinden gelecektir. Türk ekonomisini yönetenlerinde konuyla ilgili açıklamaları ve değerlendirmeleri de yavaş yavaş bir toparlanmaya doğru gidildiği yönündedir.

***

Bu yılın ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette ılımlı bir seyir olabileceğine işaret edilirken, ihracatta da artış eğiliminin devam edeceği görünüyor. Tabi ki alınan tedbirler ve verilen teşvikler yurt içi talebi desteklerken, belirsizlik algısından da uzaklaşmayı da beraberinde getirecektir. Ekonominin iyileşmesi yönünde daha yeterli ve sağlıklı adımlar atılması halinde de bir toparlanma yaşanacağı da görülmektedir. Yani, toparlanma beklentisi güçlenecek gibi gözüküyor. Merkez Bankası’nın 85. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurulu’nda da bu konuya dikkat çekiliyor. T.C. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya genel kuruldaki konuşmasında,“Küresel büyüme geçen yıl küresel finansal krizden bu yana sürdürdüğü zayıf seyrini korumaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde büyümenin zayıf olduğu son 5 yıllık dönemde Türkiye ekonomisi göreli olarak iyi bir performans gösteriyor” dedi.

***

Murat Çetinkaya, ülkemiz ekonomisinin göreceli olarak iyi bir performans sergileyeceğine döneme doğru gideceğini belirtiliyor. Geçen yıl ve bu yılda halen devam eden ihracattaki azalma ve turizm gelirindeki düşüşten dolayı artan ekonomik kayıpların önüne geçilmesi gereklidir. Sonuçta ekonominin toparlanmasında etkili olan üretim, ihracat, turizm, inşaat ve diğer sektörlerde bir hareket yakalayabilirsek her alanda güçlenebiliriz. Önümüzde de hiçbir engel ve bahane kalmadı. Burada sürecin gerginliklerden uzak, etkin, iyi ve sağlıklı yürütülmesinin faydasını göreceğimiz de çok açık. Bu normalleşme sürecinin sürekliliği içinde iktidarla birlikte vatandaşlar olarak bizler de elimizden geleni katkıyı yapmalıyız. Artık referandum bitti. Huzurumuzu ve birlikteliğimizi koruyup, güçlendirmenin zamanınıdır.  Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.