1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekonomideki Güven Endişesi Giderilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomideki Güven Endişesi Giderilmeli

A+A-

Bir Kurban Bayramı’nı ve akabinde 9 gün süren bir tatili geride bıraktık. Bayram ziyaretlerinde bayramlaşıp, hoş sohbetler ettik. Ülke sorunları konuştuk. Bu bayramda bizlerin gündemini döviz yükseliş ve inişleri, ekonominin gidişatı, siyasal gelişmeler oluşturdu. Özellikle doların dalgalanmaları ve bunun olumsuz yansımalarıyla birlikte ekonomiye olan güvenin düşmesi dikkat çekicidir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ağustos ayına ilişkin 'Ekonomik Güven Endeksi' raporunu açıklamasıyla ortaya çıkan tablo da bunu ispat etmektedir.

***

TÜİK’in raporuna göre, ekonomik güven endeksi Ağustosta bir önceki aya göre yüzde 9 düşüşle 83,9'a gerilemiş durumdadır. Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyeye indi. Yılbaşından bu yana düşüş eğiliminde olan endeks sadece Temmuz'da 92,2'ye yükselmiştir.

Ekonomik güven endeksindeki düşüşün nedeni sıralarsak; tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandığı görülüyor. Ekonomide geçen yılki güçlü seyrinde desteğiyle Ocak 2018'de yüzde 10 artarak 104,9 ile 5 ayın en yüksek değerini alan endeks, bu sert artış sonrasındaki aylarda geriledi. Endeks Temmuz 2017'de 100 değerinin üzerine çıkmış, Ağustos 2017'de ise 2012'den bu yana en yüksek olan 106,4 değerini almıştı. TÜİK bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

***

Son birkaç aydır doların yükselişi karşısında hükümet tarafından alınan tedbirlere rağmen hala dolardaki ateş yeterince sönmüyor. Dolar yerine TL ile alışveriş yapılması, borçlanmaları TL ile yapılması, ithal kökenli mal alınmaması, sanayide hammadde kullanımında yerel kaynakların kullanılması, tasarruf terbileri gibi öneriler öngörülüyor. Tabi ki bütün bunlar güzel olup, yapılması gerekenlerdir. Asıl önemlisi ekonomik ve siyasal istikrarın sağlanması burada olumlu olarak daha çok etkili olacaktır. Sonuçta bir bayramı daha ekonomik ve siyasal gelişmeleri konuşarak geçirdik. Ülkemizin her sorununu tartışırken, bizlerin ve hükümetin yapması gerekenleri tartışarak geçirdik. Bu anlamda hepimizin ortak derdi ve endişesi bellidir. Ekonomik kaygılardan kurtulmak, doların ani yükselişlerinden uzaklaşmak ve güven ortamının daha da güçlendirilmesi ortak beklentimizi oluşturdu. Umarım bayram sonrasında artık bütün kaygılardan kurtarılacak daha ciddi adımlar atılır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.