1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Ekonomiyi Öğrenemedik Gitti…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomiyi Öğrenemedik Gitti…

A+A-

Evet dostlar… Gelirimizi giderimizi düzende tutmak cebimizin ve dolayısıyla ailemizin bütçesini dengede götürebilmek için ekonomiden anlamak gerekiyor. Esnaflarımızı bu işi çok iyi biliyorlar ama büyükleri bilmem de küçük esnaflar hiç iyi anlatmıyorlar. Vatandaş ise cebinde yangın olduğundan ve sürekli kan kaybettiğinden bahsediyor. Ücretli çalışanların geliri ise her geçen gün erimeye devam ediyor. Peki denge denen şey nasıl sağlanacak?

Enflasyon canavarının beli kırıldı derken baktık ki tedavisi yapılmış yeniden ayağa kalkmış yürüyor. Ülkemiz her yıl büyüyor deniyor ama cebimizdeki her yıl eksiliyor. Ekonomi canlanıyor dedikçe harcadığımız artıyor ama kazandığımız eksiliyor. Bu nasıl bir ekonomidir ki bütün bunlara rağmen büyüyebiliyoruz..?

***

Bunların başında dışa bağımlılık ve tüketici toplum olmamız geliyor sanırım. Okul yıllarımızda kendi kendine yeten ülkeler sıralamasında üstlerde yer alırken bugün bırakın kendi kendimize yetmeyi en çok ürettiğimizi sandığımız eti bile dışardan ithal eder hale geldik. Hatta ve hatta bu ülke dışardan buğday bile ithal eder duruma düştüğü zamanlar oluyor. Peki de sonumuz nereye varacak...?

***

Bunların çözümünü ve gerekçelerini elbette ekonomiden sorumlu büyüklerimiz ve yöneticilerimiz bilir gerekli açıklamayı ve yönlendirmeyi de onlar yaparlar ama biz de biraz kendimiz bakmalıyız değil mi?

Tasarrufu unuttuk. Kanaat nedir bilmez olduk. Her geçen gün daha çok tüketmeye ve daha çok lükse düştük. Ne olacak.. Üretmeden tüketenin hali ne ise o olacak. Atalarımız ne demiş: “Hazıra Dağ Dayanmaz.”  işte biz de hazır yiyen bir toplum halinegeldik. Evde herkes çalışıyor ama yemek lokantada yenir oldu. Neredeyse modern ve lüks evlerde mutfaklar hafta sonları kullanılır hale geldi. İşte bu yüzden toplum olarak biraz kendimize bakmalı ve çeki düzen vermeliyiz. Yoksa bu ekonomi bizi tek tek değil toptan batıracak ve bir daha belimizi doğrultmamız ise çok zor olacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.