1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ekoturizme Sahip Çıkmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekoturizme Sahip Çıkmalıyız

A+A-

Turizm önemli bir tanıtım ve ekonomik kazanç getiren alandır.
Ekonomiye katkısı özellikle dış ticaret gelirleri açısından büyük bir önem taşır.
AB ülkelerinden İspanya, İtalya gibi birçok ülke dış ticaret açığını kapatmada turizm gelirlerinden yararlanıyor.
Ülkemizde de son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirinin ekonomiye katkısı artarak devam ederken, dış ticaret gelirimizin yüzde 20’ye yakını turizmden sağlanıyor.
Turizm sağladığı döviz gelirleri ile dış ödemeler ve dış ticaret bilançolarının düzeltilmesini sağlayan diğer önemli bir faktördür.
Turizmden daha çok ekonomik kazanç ve fayda sağlamak istiyorsak gereken önemi vermeliyiz. Ülke ve şehir olarak yeni turizm alanlarına yönelmeli ve işletmeler açmalıyız.
Turizmi geliştirip zenginleştirmeliyiz.
Öyle ise turizm her çeşidine önem vermeliyiz. İşte bu anlamda turizm çeşitleri içerisinde yer alan ekoturizmden bahsetmek istiyorum.
&&&
Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin tanımına göre Ekoturizm, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir.
Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülmektedir.
Ekoturizm kavramında, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizm, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimler kullanılmaktadır.
Ekoturizm, genellikle küçük gruplar halinde, ailelerin işlettiği küçük tesislerde, geleneksel mimarinin ve yerel kaynakların kullanımını hedef almaktadır.
Ekoturizm amacına uygun gerçekleştirildiği takdirde, hassas ekosistemlerin korunması ve bu bölgelerin içersinde ve çevresinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik gelişmesi için kaynak oluşturan bir araçtır.
Önemli ekoturizm potansiyeli olan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki köylerde yaşayan halkın yoksulluğu göz önüne alındığında, ekoturizm sosyal sınıflar arasındaki dengesizliği azaltabilecek bir etken olarak da karışımıza çıkar.
&&&
Köylerde yaşayan insanların ekonomik kazançlarını arttıracak olan ekoturizm potansiyeli iyi değerlendirmeli ve bunun içinde çalışmalar yapılmalıdır.
Son yıllarda şehrimizde konuşulan ve tartışılan Ekoturizm potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ve Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda ele alınan Ekoturizm İçin Eylem Planı yerinde ve anlamlı bir projedir.
Ekoturizm İçin Eylem Planı, Konya’daki Ekoturizm potansiyelini ortaya çıkarmayı, değerlerinin bölgeye kazandırılması ve en önemlisi de Konya’nın tanıtılmasını amaçlıyor.
Umarım şehrimizin Ekoturizm’inin gelişmesi ve değerlendirilmesine katkı yapar.
Tabiî ki, bizlere de görevler düşüyor. Bu konuda herkesin daha duyarlı olması gerekiyor.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.