1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Eller Aya Biz Yaya Sözü Tarih Olacak
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eller Aya Biz Yaya Sözü Tarih Olacak

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı uzay projesinin muhalif çevrelerde hafife alınıp alay konusu yapılmaya çalışıldığı görülüyor. İşi patates soğana, market raflarına indirgeyip siyaset üretme girişimlerinin milli duruşla bir miskal dahi ilgisi yoktur. Dünyanın gelişmiş ülkeleri uzaya üs kurarken, kendi ülkesinin bu tür girişimde bulunmasını eleştirme gafletinde bulunanların bilmesi gerekenler var. Yeni nesil akıllı araçların yollarda güvenle seyahat edebilmeleri, hava araçlarının özgürce uçabilmeleri, savaş halinde füzelerin hedeflerini kusursuzca vurabilmeleri uzayda kurulacak merkezlerden kontrol edilmek zorundadır.

Haberleşme sistemlerinin, dünya gözlem haritalarının uydudan takip edildiği bir çağda, uzayda olmayı reddetmek Mustafa Kemal’in “İstikbal göklerdedir” sözüne de ters düşmektedir. İnsanoğlu ayda ve diğer gezegenlerde maden arayışına yönelmişken Türk Uzay Aracının Aya sert iniş yapıp çakılması, yani sabitlenmesi, yörüngeye Türk uydularının oturtulması Türkleri niye rahatsız eder ki? Kendilerini Uzay Ligi’nin tartışmasız şampiyonu ilan edip dünyaya jandarmalık yapmaya yeltenen kirli devletler dururken; değil mi ama?

MUHALEFETE SORSANIZ

SAĞLIKTA DÖKÜLDÜK!

Hollanda'da televizyon kanalı kendi ülkelerinde koronavirüs aşısı uygulamasında başarısızlıklar yaşandığını anlatan bir haberi verirken Türkiye'yi örnek gösterip sağlık ekiplerinin Doğu Anadolu illerinde ağır kış şartlarına rağmen en ücra yerlerdeki vatandaşlara ulaşıp yeni tip koronavirüs aşısı uyguladığını yayınlamış. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da Hollanda televizyonunun görüntülerini sosyal mecralarda paylaşarak “Bu ülkeyle gurur duymak için çok nedenimiz var” dedi.

Evet, bir yıla yakındır yoğun kısıtlamalarla dolu bir süreç yaşıyoruz. Ama dünya genelinde var olan salgının başka ülkelerde bizden daha iyi kontrol altına alınabildiğine dair henüz bir bilgi yok. Buna rağmen bizim muhalif cenah hükümeti eleştirmek isterken “Salgın sürecinin iyi yönetilemediğinden” dem vuruyor ya… İşte o an bütün güvenilirliklerini yitirdiklerini halen fark edemediler.

**

FAHİŞ FİYATLARA

ACİL TEDBİR GEREK

Tüketiciye telefondan tablete, hatta temizlik robotuna kadar pek çok teknolojik alet sunan Çinli TCL Mobil firması yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’de üretime başlayacağını ve bunun maliyetleri yüzde 25-30 civarında azaltmasıyla son kullanıcı fiyatlarının da düşeceğini açıkladı.

Oysa biz, Türkiye’de üretilen ürünlerin daha pahalıya satılmasına ne de çok alışmış, alıştırılmıştık! Bir toplantıda şeker fiyatlarının ithal ürünlere oranla çok pahalı olduğunu savunan bir konuşmacıya, “Bu, Türk tarımını baltalamak isteyenlerin fiyat oyunudur. Daha ucuza şeker satılırsa çiftçi batar” diye cevap verilmişti.

Tahıl ambarı Konya kendi tarlalarından yetişen buğdayı dış ülkelere ihraç ederken, üçüncü sınıf buğdaydan yapılan ekmek birinci sınıf fiyatına yakın satılıyor. Keza süt ürünlerinden sıvı yağa kadar pek çok yerel marka da fiyatlar aldı başını gidiyor. Durdurabilene aşk olsun.

Tam da bu arada Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Üreticinin fiyatları geçen seneyle aynı seviyede duruyor. Bugün en pahalı kıyma 50 Lira olması gerekirken market ve kasaplarda afaki fiyatlar görüyoruz. Bunun sebebi üretici değildir” diyerek önemli bir tespitte bulundu.

Çinli firma, Türkiye’de üretim yapmakla son kullanıcı fiyatlarını yüzde 30 oranında düşüreceğini vaat ederken; Et Üreticileri Birliği “Bizim fiyatlarımız artmadı” derken, tarlada ziraat yapan çiftçi pazar-market fiyatlarına bakıp “Benden üç-beş kuruşa almışlardı” derken; sahi bize bu kazığı kim atıyor!

Hükümet bu konuda elini çabuk tutup, herkesin paşa gönlünce zam tayini yapmasının önünü kesmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.