1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Emek sömürüsü ortadan kaldırılsın’
‘Emek sömürüsü  ortadan kaldırılsın’

‘Emek sömürüsü ortadan kaldırılsın’

‘Emek sömürüsü ortadan kaldırılsın’

A+A-

Mecliste görüşülen istihdam paketinin işçilerin aleyhine olduğunu dile getiren TÜRK-İş Konya İl Temsilcisi Kadir Tamak, “İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmakta. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalı” dedi.

 

TÜRK-İş Konya İl Temsilcisi Kadir Tamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen istihdam paketinin sorunları çözmek yerine çoğaltacağını savundu. Sendika binasında TÜRK-İş’e bağlı sendika başkanlarıyla birlikte açıklamalarda bulunan Tamak, “Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun Teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. ‘İstihdam Paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi. 15 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleştirmelerinin yaygınlaştırılmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının da ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacak.  Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik.  Bu gidişe dur dememiz gerekiyor” dedi.

‘Yanıtımız çok açık’

Abdülkadir Tamak, gelinen süreçte işsizlik sigorta fonunun, işvereni teşvik fonuna dönüştüğüne dikkat çekerek, “Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik, muafiyet ve af getirmekte. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmakta. Salgın koşulları fırsata dönüştürmek istenmekte. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açık. Yapamayacaksınız. Yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemek. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalı. TBMM’deki söz konusu düzenleme ‘İşçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etme’ düzenlemesi. Bugün rüzgâr ekerken yarın fırtına biçecek. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt net” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.