1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Emekli ve Asgari Ücretlinin İlaç Çilesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Emekli ve Asgari Ücretlinin İlaç Çilesi

A+A-
Günümüz şartlarında zar zor geçinin emekli ve asgari ücretli bir de ilaç temininde sorunlar yaşamaya devam ediyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmayan ilaçları almaya maaşları bile yetmiyor. Çünkü değişken fiyatların yanında bazı ilaçlar pahalı.Pahalı olan ilaçlar SGK’nın ödeme listesinde bulunmuyor. Emekli ve asgari ücretli bu ilaçları almada ekonomik sorunlar yaşıyor.
Bu durum karşısında yapılacak olan belli. İlaçta taban fiyat belirlenmesi yapılıp, uygulanmalıdır. Eğer bu sağlanırsa herkes rahatlayacak.
Konuyla ilgili TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in talebini sizlere aktarmak istiyorum. Bendevi Palandöken; “Eğer tedavinizde SGK’nın karşılamadığı ilaç kullanılacaksa asgari ücretli ve emeklilerimizin aldığı maaşlar ilaç fiyatlarını karşılamıyor. Acilen ilaç fiyatlarında taban fiyat uygulamasına geçilmeli” diyor.  
Eğer bu sağlanırsa emekli ve asgari ücretlinin rahatlayacağını ve tedavilerine en kısa sürede kavuşacaklarını vurguluyor. 
Öte yandan Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap da konuya farklı açıdan bakıyor.
***
Cemil Karakap,“İlaçlardan çıkan fiyat farklarıdır. SGK âdete işi geliştirmiş ve ilaçları ödememek için ya da ilaç ve hastane maliyetlerini azaltmak için çoğu ilaçtan çeşitli nedenlerle fiyat farkı almaktadır. (örneğin: taban fiyat farkı, eşdeğer ilaç fiyat farkı, vb.) ya da hastane de ödenmeyen birçok tahlil ya da fiyat farkları ortaya çıkmıştır. Taban fiyata karşı olduğumuza göre tavan fiyat da yanlış bir uygulamadır. Çünkü ilaç ticari bir meta değildir. Fiyatlandırma takibi devlet kontrolünde olmalı ama her şeyin bir değeri bulunmakta bu yüzden de özellikle ilaç değersizleştirilmemelidir” diye konuşuyor.
Karakap,  ilaçta taban ve tavan fiyatı olmaması gerektiğini savunurken, en önemlisi SGK’nın yanlış uygulamalarından vazgeçmesini dile getiriyor. Özellikle de ilaç değersizleştirilmemelidir diyor. 
Diğer taraftan serbest satılan ilaçlarında fiyatları denetim altına alınmalıdır. Çünkü ithal edilen ilaçları kullanmak zorunda kalanlar pahalılığından dolayı almakta zorlanıyor.
Hatta eczacılarımızla pazarlık yapar hale geliyor. Eczacılarımız da bu duruma üzülüyor.
Asıl sorun burada emekli ve asgari ücretlinin aldığı maaşların yetersizliği. Bu ayın içinde yapılan zamla asgari ücretli ayda 1.000 TL alacak. Asgari ücretli bu parayı kiraya mı, gıdaya mı ve evin diğer masraflarına mı, bir de hasta ise tedavisi için kullansın sorarım sizleri?
Hangi birisine yetecek ki.  Aynı durum ve şartlar emekliler için de geçerlidir.
Temmuz ayındaki zamla birlikte en düşük emekli maaşlarına bakarsak daha net görürüz.
İşçi emeklisi 933 TL, BAĞ-KUR emeklisi 746 TL iken, memur emeklisi de 1.456 TL alacak.
***
Sonuç olarak söylenecek ve yapılacak belli.
Emekli ve asgari ücretli vatandaşlarımızı evini mi geçindirsin, yoksa tedavi mi olsun
çıkmazından kurtulmamız gerekir.
Çok kullanılan liste dışı ilaçlar illa da SGK kapsamına alınsın demiyoruz.
Ancak ilaçların SGK listesinden çıkarılmasının ardından aşırı şekilde fiyatlarının yükselmesinin önüne geçilsin. Vatandaşlarımızın bu isteği yerine getirilsin.
Bunun yanında devletin belirlediği her ilacın bir tavan fiyatı olsun ve uygulansın.
Aksi halde milyonlarca emekli ve asgari ücretli tedavi için bu kadar yüksek fatura öderse geçimini sağlayamaz duruma düşer. Bu durumu kim ister ki.
Öyleyse bugünden itibaren emekliyi ve asgari ücretlilerimizi bu sorundan kurtarıp, rahatlatmak gerekmez mi?
Sorarım sizlere?  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.