1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Emekliler Yeni Yılda Gülecek mi?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Emekliler Yeni Yılda Gülecek mi?

A+A-

Gıdadan giyime kadar her şeye yapılan zam karşısında bütün kesimler geçinmekte zorlanıyor. Bu kesimlerin içinde yer alan emekliler en çok olumsuz etkilenenlerdir. Emekliler, yarını düşünme telaşı içinde 2019 Ocak’ta yapılacak zamma gözünü dikti. Şimdiden heyecanlanan emekliler, haklı olarak gelecek yıl rahat geçinebilecekleri zam beklentisi içindedir. Enflasyona bağlı olarak SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin tahmini yüzde 13.99 ila 14.49 arası da zam öngörülüyor. Umarım yapılacak maaş artışı emeklinin beklentisi doğrultusunda olur ve 2019 yılında rahat edebilecek bir ekonomik yapıya kavuşturulur. Ülkemizdeki 12,3 milyon emeklinin merakla beklediği ocak zammı ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu sene de yapılacak zam miktarında en önemli etken enflasyon oranları olacaktır. Ocak ayında yapılacak zam miktarı yüzde 12 olarak tahmin edilirken, Merkez Bankası'nın yeni anketi doğrultusunda enflasyon tahmini yüzde 24.45 çıktı. Bu durum da SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri yüzde 13.99 ila 14.49 arası yeni yıl maaş artışı alacak. Kesin zam oranı ise, Kasım ve Aralık enflasyon verileriyle ortaya çıkacak.

***

Memurlar ve emekliler, 3 Ocak'ta Aralık ayı enflasyonuyla zam oranlarını öğrenecektir. Zam aynı ay maaşlara yansıtılacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ve memurlar maaş ödeme günlerinde yeni maaşlarını ceplerine koyacaktır. Memur emeklileri ise enflasyon verisi bekleneceğinden, Ocak'ın 1'i ile 5'i arasında maaşını zamsız olarak alacak. Zam farkı, ay içerisinde duyurulacak tarihte hesaplara yatırılacak. Emekli maaşıyla ihtiyaçlarını karşılayamayan emekliler, her ayı parasal anlamda ciddi bir açıkla kapatıyor. Satın alma gücünün zayıfladığından dolayı da birçok ihtiyacını ya erteliyor, ya da almıyor. Bütün bunlardan kurtarılması gereken emeklilerin aylıkları yaşam koşullarına uygun hale getirilmelidir.

***

Bunun yanında emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek, asgari ücrete uyumlu bir biçimde zam oranları yapılmalıdır. Aynı koşullarda emekli olanların aynı emekli aylığı alması sağlanmalıdır. Dengesizlik ortadan kaldırılmalıdır. Emekli aylıklarının artışında sadece enflasyon değil, milli gelir artışı da hesaba katılmalıdır. Emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilerek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalıdır. Yani rahat, huzurlu ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ekonomik güce kavuşturulmalıdır. Sonuçta her yıl emekli maaşı artacak heyecanına kapılan emekliler umarım 2019’da yapılacak zamda hayati sükûna uğramaz. Geçinebilecekleri bir yapıya kavuşturularak, yüzü güldürülür. Ömrünü çalışarak geçinen ve emekliliğinde rahat yaşamayı bekleyen emeklilerin yaşama dair kaygıları giderilir. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.