1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Emeklilerin Kaybı Giderilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Emeklilerin Kaybı Giderilmeli

A+A-

Uzun yıl devlet ya da özel şirketlerde çalışan insanlar emekli olduktan sonra rahat yaşamayı beklerken, aldığı emekli maaşıyla geçinemiyorlar. Kaldı ki yüksek enflasyon, kiraya, gıdaya, giyime, enerjiye vb. şeylere yapılan zamlardan dolayı da her geçen gün geçinmekte zorlanıyorlar. Durum böyle olunca da emekliler artık her ay açık verip borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bu insanların birçoğu ek iş yapmanın yollarını ararken, tekrar çalışmak zorunda kalıyor. Anlaşılan emekliler yetersiz olan emekli maaşlarıyla yaşam mücadelesi vermeye devam edecek gibi görünüyor. Her yıl emekliler dâhil, çalışanların ekonomik kazançlarının yetersizliğinden dolayı yoksullaşma da hızlanmaktadır. Söz konusu yoksullaşmasının önüne geçilmesi için emekli maaşlarının günümüz koşullarında geçinebilecekleri bir düzeye getirilmesi kaçınılmazdır. Bunun içinde iktidarın emeklileri enflasyona ezdirmeden geçinebilecekleri bir ekonomik gücü kavuşturmalıdır.

***

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Şubat 2018 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre, Ocak ayında yüzde 1.02 olarak açıklanan enflasyon en çok emeklileri etkiliyor. TÜFE’deki yıllık artış, işteki statüye göre, en yüksek ücretsiz aile işçileri için gerçekleşirken, ücretsiz aile işçilerinin enflasyonu yüzde 11,5 oldu. Enflasyon toplumun her kesimine yaptıkları harcamalara göre farklı olarak yansıyor. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Emeklinin enflasyonu Ocak ayında yüzde 1.33 oldu. En yoksul yüzde 20’lik kesim ile çalışmayanlar enflasyonu yüzde 1.24 olarak hissetti. Bu veriler resmi istatistiklere yansımadığı da belirtiliyor. Farklı gelir grupları için yapılan enflasyon hesaplamasına göre de, enflasyon çeşitli gelir ve tüketim grupları için farklı sonuçlar oluşturuyor. Buna göre; Ocak 2003-Ocak 2018 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 249 artış gösterirken, bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 278, yevmiyeli çalışanlar için yüzde 294, emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 283, nüfusun en yoksul yüzde 20’lik kesiminde yüzde 289 oldu. En zengin yüzde 20’lik dilim için ise enflasyon yüzde 273 olarak gerçekleşti.

***

Yine BİSAM’ın araştırmasının en önemli tespitlerinden birisi de gizli yoksullaşmanın artmasının görülmesidir. 15 yıllık dönemde (Ocak 2003-Ocak 2018) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayan gruplara bakarsak, yüzde 13’cü yevmiyeliler ile yüzde 11,6 ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar oldu. Emekliler de bu gurubun içerisinde yer alıyor. Sonuç olarak emeklilerin dahil olduğu ve geçinmekte zorlanan grupların rahatlatılmasının yanında, geçinebilecekleri ekonomik güce kavuşturulmalıdır. Bunun yanında enflasyon hesaplamasında araştırma kapsamında belirtilen unsurlardan kaynaklı olarak yaşanan gelir kayıpları giderilmelidir. Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.