Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Emlakta Hileler

A+A-

 

Daha önce sizlere emlak sektöründe olan handikapları yazmış ve işin emlakçı dediğimiz iş sektöründe ki şahısların problemlerini aktarmıştım.
Gelin şimdi de kendi eliyle kendi ayağına sıkan vatandaşlarımızın kendi akıllarınca yaptıkları hareketleri anlatayım.
Malumunuz devletimiz ve devletimizin yöneticileri bir takım ekonomik kararlar alarak ekonomik hareketlilik sağlama yönünde adımlar atarak, ikinci el de konut satışında konut kredilerini ve kredi vadelerini değiştirerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağladı.

Her şeyden önce ben sömürüye (faize ve faiz sistemine) karşı bir şahısım bunu buraya yazarak tarihe not düşerek yazıma devam edeyim.

Devlet ikinci el konut satış kredilerini epeyce düşürmek suretiyle, vatandaşın konut almasını kolaylaştırdı. Şimdi buraya kadar her şey normal. Anormal kısmını anlatmaya başlayayım isterseniz biraz da.

Anormal olayları hikayeleştirerek anlatayım ki, aklınıza daha iyi yatsın. Anlatacağım bu hikayelerin bir çoğu yaşanmış olaylar.

Şimdi bir şahıs canlandırın kafanızda bu şahısın bir dairesi var, bu şahsa x diyelim. X dairesini bir arkadaşına veya ortağına satış gösteriyor. Yani satmış gibi yaparak bankaya müracaat edip evinin parasını peşin alarak bu parayı 15 yıl vadede devlete geri ödüyor ve çok düşük faiz oranlarıyla. X bu evin parası kadar devletten başka bir kredi alsa hem vadeyi hem de bu faiz oranını bulamayacak.
Son zamanlarda yapılan satışların yüzde 30’u bu şekilde danışıklı dövüş şekliyle satılmış. Baktığımızda tapu sahibi değişse de evde oturan şahıs ve aile değişmemiş. Şimdi vatandaşa kolaylıklar gösteren devlet ve devlet yetkilileri sizce saf mı? Sizin bu küçük aklınızla yaptığınız kurnazlıklarınızı fark etmiyorlar mı, bilmiyorlar mı?

Şimdi geldiğimiz son nokta da devlet ikinci el ev satışlarında konut kredilerini yeniden yükseltti ve vadeleri yeniden düşürdü. Sizin bu küçük aklınızla yaptığınız uyanıklıklar yine size ters döndü. Önemli olan insanın kendisine dürüst olmasıdır. Siz kendiniz kendinize dürüst olmadan sosyal hayatta başınıza gelen kötülüklere, zorluklara, haksızlıklara itiraz etme hakkını kendinizde bulamazsınız.

Yapılan her iyi faaliyeti kendi elimizle bozmaktan ne zaman vaz geçeceğiz?

Saygılarımla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.