1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Emlakta Tüyolar-1
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Emlakta Tüyolar-1

A+A-

Bildiğiniz üzere uzun bir süredir emlak sektörü içinde bende kendimce ekmek paramı kazanmaktayım. Bu sektörde çalıştıkça biriken tecrübelerimi paylaşmak için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.
Öncelikle bir temenni ve dua ile başlıyorum.
Allah her alanda iyi insanları karşımıza çıkartsın. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Geçenlerde bir satış yaptık iş yerimizde yine bizim gibi emlak sektöründe olan bir firma ile. Gelen emlakçı arkadaş esasen dairenin sahibi ama emlak mülkünü tapusunu yani oğlu ile kayın biladeri üzerine almış. Neyse şimdi sizi çok bunaltmayım ticaret bu diyebilirsiniz. Daire satışı iş yerimizde gerçekleşti, gelen diğer meslektaş kaporasını ve komisyonunu alarak iş yerimizden ayrıldılar. Bizde bu arada daireyi alan müşterimizden komisyonumuzu aldık. Taraflar banka kredisi ile yapılacak olan satış için ön satış sözleşmesi bizim önderliğimizde imzalayarak kredi sürecini beklemek için anlaştılar. Buraya kadar her şey normal.

Şimdi gelelim işin anormal kısmına, bu dairenin satışı yapılırken dairede iskan dediğimiz oturma izni yoktu, belki bir güne, belki bir aya, belki bir seneye iskan alınabilirdi. Alıcı taraf her şeyi göze aldı ve daireyi sözleşme ile kaporasını vererek aldı. Bina yönetimi kanuni bir haktan yararlanarak satılan ve o binada bulunan tüm dairelerin iskanını bizim kredi süreci tamamlanmadan aldı. Bizim 3 birime sattığımız dairenin fiyatı otomatikman 5 birim oldu. Sizce ne oldu dersiniz, evet tahmin ettiğiniz üzere satan emlakçı satmaktan vaz geçti, bu arada alan müşteri anahtarı teslim aldığı üzere eve epeyce masraf yaptı. Paragöz emlakçı daireye şu kadar daha fazla para ödemez iseniz satmam dedi ve fark istedi. Kendi dairesine komisyon alan ahlaksız, tapuyu iki ayrı kişinin ortaklığında tuttuğu için bize verdiği yanıt ortağım satmak istemiyor. Şimdi yeni dolandırıcılık taktiği bu. Tapuyu ortak almak suçu diğer ortağa atmak her hangi bir pürüzde, iyi polis-kötü polis olayı yani.

Cebinde üç beş kuruş parası olan sırtlanların, emlakçı ve müteahhit olduğu ülkemizde bu gün en büyük sorun emlakçıların güvenirliğini yitirmesi. Yeni yasa ile vatandaş kendi malını alıp-satamayacak devlet vatandaşı emlakçılara yönlendirirken emlak sektörünün içinde bulunan bu sırtlanlar ise vatandaşı epeyce süründüreceğe benziyor. Bu konuda odalar da epeyce mücadele etmesine rağmen ticaretten men yasasının çıkmaması odaları ve oda yöneticilerini de epeyce zorda bırakmakta. Her ne kadar emlak sektöründe geçimimi sağlıyor olsam da ilk işim tarafsız bir gazeteci olmak ve sizleri her alanda elimden geldiğince aydınlatmaya çalışmak. Bu yazıları okuyup değerlendirme yapan devlet yetkililerine de içinde bulunduğumuz hayatın objektifliğini yapmak.

Kısaca biriktirdiğim notları madde madde yazayım.

Yarın devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.