1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Emlakta Tüyolar-2
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Emlakta Tüyolar-2

A+A-

Kesinlikle tapu satışı almadan bir kuruş para ödemeyin karşı tarafa. Para bir yana, tapu bir yana.

Tapusunu almadığınız hiç bir mülke çivi bile çakmayın, masraf etmeyin.

Tapu satışı öncesinden kalan borçlar ile uğraşmamak için aldığınız yerin elektrik su doğalgaz aidat gibi borcunun olup olmadığını kontrol edip varsa ödettirin veya tapu esnasında vereceğiniz paradan kesin. Satış işlemi gerçekleştikten sonra hiç bir hak elde edemezsiniz unutmayın.

Tapunun aslını görmeden hiç bir pazarlığa girmeyin, iskan sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
Eğer iskan sizin için sorun değilse başka.

İpotekli tapular şayet banka ipoteği ise ve sizde kredi ile alacaksanız kredi aktarması yapın ya değilse kimsenin borcunu ödeyip ipotek kaldırmaya kalkışmayın. Siz birini kaldırırken alacağınız eve muhtemelen yeni ipotek veya haciz işlemi yapılacaktır. Bu işler çok sorunlu işler anca icra daireleri aracılığı ile çözülebilir.

Alacağınız evin komşularıyla gidin tanışın, alacağınız evi ve apartmanı siteyi mahalleyi sorun-soruşturun. Evi alır almaz satışa çıkaran çok vatandaşın derdini dinlemiş bir gazeteci olarak söylüyorum bunu.

Şayet yatırım için, kira getirisi için bir mülk almayı düşünüyorsanız kesinlikle daire tercihiniz olmasın. Gidin paranıza göre iş yeri veya dükkan alın. Unutmayın her iş yerinin kiracısı kendi yapacağı işe göre iş yerini dizayn eder, demirbaş arızaları ile uğraşmazsınız. Kira sektöründe en akıllı yatırım iş yeri almaktır.

Yatırım için alayım on sene yirmi sene beklesin değer kazansın diyorsanız bile kesinlikle arsa-tarla işine girmeyin. Fiyatları kendi arasında belirleyen emlakçılar ve emlak sektörü böyle müşterileri pek sever unutmayın. Tarla yatırım için değil ekip dikmek için alınır bunu anlayın. Yok iki yıla imara açılır şimdiden alan çok kazanır masallarına gelmeyin.

Tapu satışı hariç hiç bir satış işleminin resmiyette hiç bir geçerliliği yoktur, karşınızdaki insana içiniz sinmiyorsa böyle bir ticaret yapmayın.

Son zamanlarda iyice meşhur olan hobi bahçeleri olayını da biraz anlatayım, mahkeme bölmesi dediğimiz bütün olaylar ve tapular iptal edildi bilginize. Böyle yerleri almayın.
Arsa üzerine kooperatif kurularak bölünen ve herkesin hissesinin belli olduğu arazilerde satan firma veya şahıslar güvenilir ise almakta veya satmakta bir sorun yoktur. Böyle yerlerin satışı noter kanalı ile yapılmaktadır bilin. Fakat bu aldığınız bahçelerin amacı vatandaşın bir şeyler ekip-dikmesidir. Yani üretim bu alanlara taşınmaz hiç bir bina yapamazsınız.

Kiralamayı düşündüğünüz hiç bir mülkte siz bire bir uğraşmayın. Mümkünse kiracınız sizi hiç tanımasın. Bu sektörün en zor işi kiracı ile uğraşmaktır emin olun.

Güvenilir bir emlakçı edinin kendinize bütün anlaşmalarınızı sağlam yapın ve siz hiç uğraşmayın, bu işler çok zor ve meşakkatli unutmayın.
Sizin emlakçıya vermekten kaçındığınız o küçücük parayla emlakçı da ailesini geçindiriyor.
Mutlaka bir emlakçınız olsun ve hakkını verin ki, sizin de haklarınız savunulsun.
Ara yer diye tabir ettiğimiz belgesiz seyyar vatandaşlar ile ticarete girip parasını zamanını kayıp eden vatandaşlarımızın hikayeleri hiç de azımsanacak gibi değil, paranızı yolda bulmadınız ki yolda saçasınız.
Mutlaka güvenilir, oda kayıtlı, belgeli emlakçılar ile çalışın, mümkünse bir tanesi ile anlaşın, sizin adınıza işleriniz takip edilsin.

Saygılarımla.

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.