1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. En Büyük Düşman Atatürk-3
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

En Büyük Düşman Atatürk-3

A+A-
Cehalet yücelteceğim derken küçültüyor, küçülteceğim derken yüceltiyor. İnsan eğer eşref-i mahlûkat seviyesinde ise bir başka insanı putlaştırmaz, ilahlaştırmaz, evliyalaştırmaz, iftira atmaz. Hiç kimse övüldüğü kadar iyi, sövüldüğü kadar kötü olamaz. Osmanlı da bizim, Vahdettin de, Cumhuriyet de bizim Atatürk de. Birini övmek için diğerine sövmek gerekmiyor, sövdükçe kimlere hizmet ettiğimizi görmek için uyanmamız gerekiyor.
*
Düşman bayrağı toprağımızda dururken, kılacağınız Cuma namazı kabul olmaz diyerek cemaati camiden çıkaran bir imam düşünün, bir de o işgali bitirip Cuma namazlarımızın kabul olmasına ortam sağlayan bir komutan düşünün. Şimdi bir de o komutanın bazı kişisel hataları ve söylemlerindeki anlamı çarpıtılmış veya anlayamadıkları sözler üzerinden Kurtuluş Savaşımızı ve onun başarılı sonucu olan Cumhuriyeti ve demokrasiyi reddeden insanları düşünün. Neymiş? Atatürk Kuranı-ı Kerim’e dogma demiş. Bakınız, TDK sözlüğüne, kısaca dogma, “Doğruluğu tartışmasız kabul edilen, ilahi olan” anlamına geliyor. Bu durumda, Kuran-ı Kerim’e dogma diyen kişiyi dinsiz ilan edenler kimler olabilir ve amaçları ne olabilir?
*
T.C.’yi kuran ekibin önderi Atatürk, bir takım ilkeler ve hedefler de koymuştu gelecek için. Osmanlı’dan sonra bağımsız kalabilmiş tek İslam ülkesinin çocukları, gençleri bu ilke ve hedefleri kabul eder sahip çıkarsa, T.C. daha büyük bir bela olabilirdi emperyalistlerin başına. Geç kalmadan düğmelere basıldı. Bu sözler bu hedefler çarpıtılmalı, içi boşaltılmalı ve takip edilemez hale getirilmeliydi. Zihinler bulandırıldı!
*
Sonuçta Atatürk ve T.C. bir başarı hikâyesi olmaktan çıkarılıp tartışılan, eleştirilen, hafızalardan hatta tarihten silinmesi gereken kavramlar oluverdi. Bazılarımız düşman ilan etti. Vatanın bölünme senaryoları tartışılır oldu. Nasıl bir oyunun içindeyiz? Nasıl düştük bu tuzağa?
*
Akıl edenler için ibretlik bir bilgi; İngiliz Ulusal Ordu Müzesi Brunel Üniversitesi ile birlikte “İngiltere'nin büyük düşmanlarını” belirlemek üzere bir çalışma yaptı ve sonuç 16 Nisan 2012 tarihinde açıklandı; Atatürk İngiltere'nin en büyük düşmanı seçilmiş, komisyon 5. sıraya çekmiş. Atatürk İngilizlere ne yaptı ki? Napolyon gibi topraklarını mı işgal etti? Rommel gibi ordusunu mu yok etti? Collins gibi krallığını mı böldü? Washington gibi Amerika kıtasını krallıktan mı ayırdı? İngiliz versin bunun cevabını. Peki ya bir Müslüman, bir Türk evladı bir T.C: vatandaşı niçin düşman olur Atatürk’e, T.C.’ye? Yoksa zihinleri İngiliz fitnesi ile tohumlanmış kişileri fazla mı dinliyoruz?
*
Fitne zamanında, takip edeceğiniz lideri düşman oklarını takip ederek bulabilirsiniz çıkarımını veren hikâyeyi, Sayın Cumhurbaşkanımıza işaret olarak alan AKP seçmeni, konu Atatürk olunca ağız değiştiriyor. Lütfen dikkat günümüz şartları düşman okları ile lider seçecek kadar sığ değil, düşmana hizmet etmiş olmayalım.
*
Kurtuluşumuzu düşman okları ile değil hakikat ile aklımız ile sağduyumuz ile bulalım.
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.