1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. En Büyük Tarım Fuarından İzlenimler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

En Büyük Tarım Fuarından İzlenimler

A+A-

Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Konya’da 4 gün süre ile açık kalacak, 20 ülkeden 978 marka ve 358 firma bu fuara katılarak ürünlerini sergileyecek. Konya 12. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanazisyon ve Tarla Teknoloji fuarı umarım sektöre önemli katkıda bulunur.
Fuara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere Ekonomi Bakanlığı, Konya Valililiği, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Odaları Birliği, ilimizdeki odalar gibi birçok kurum destek veriyor.
50’ye yakın ülkeden ziyaretçinin geleceği ve 200 bin kişiye ev sahipliği yapacak olan fuar, umarım sektöre yeni bir hareket getirir. Tarımdaki yeni gelişmeleri ve teknolojileri çiftçi, üretici ve ilgili firmalar yakından takip edip, gelişmelerine katkı sağlar. Otellerin ve konaklama tesislerinin tamamının dolduğu fuar, her anlamda ülkemizin ve şehrimizin soysa-ekonomik yapısına katkı yapacağı ortada.
Fuarın açılışındaki konuşmasında KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün dediği gibi, bu fuarın Konya ekonomisine katkısı 30 milyon liradır.
Konya’nın en büyük tarım merkezi olduğunu fuar açışındaki konuşmasında vurgulayan Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Bilgi ve teknoloji tarımın olmazsa olmazıdır. Ülkemizde çiftçi daha mekanize olsun diye çiftçinin kullandığı 30’zun üzerinde alet ve makineyi desteklemeye başladık. Buna devam ediyoruz. Tarım makineleri sektörü bundan istifade etti ve sektör büyüdü. 3.6 milyar lira nakdi destek alan Konya çiftçisinin hesabına 29 Mayıs’ta 85 milyon lira hibe desteği yatırılacaktır. Türkiye tarımın en büyük merkezlerinden olan Konya’nın giderek uluslararası bilinirliği artıyor. Bu fuarda bulunmaktan dolayı mutluyum” diyor.
Bilginin ve teknolojinin tarımında önemli bir yerinin olduğuna dikkat çeken Bakan Eker’in çiftçilere yönelik hibe desteklerinin yatırılacak müjdesi de fuara ayrı bir heyecan kattı.
Çağımızda tarım ve gıda hayati bir öneme sahip olup, stratejik sektörler arasında yerini alıyor.
Bundan dolayı da gelecekte karşılaşılacak olan tehlikelere karşı her devlet kendince tedbirler alıyor. Bununla da kalmayıp tarım alanında bilgi ve teknolojiye daha çok yatırım yapıyor. Her geçen günde yeni uygulamalarla tarımı ve tarımsal ürünlerinin verimi ve kalitesini artırıyor. Dünya pazarlarında söz sahibi oluyor. Tarım ve tarıma dayalı sanayi ülkemizde ve şehrimizde önemli sektör haline geldi. Ancak dünya pazarlarında rekabetçi bir yapayı yeterince kavuşamadı. Bu bağlamda tarım ve tarımsal sanayi de destekler verilmesine rağmen, daha yeterli bir hale getirilmelidir. Türk tarımı dünya pazarlarında rekabet edecek bir yapıya kavuşturulmalıdır.
Tarım dünya ülkelerinin birçoğunun vazgeçemediklerinin birinci sırasını oluştururken, her anlamda sahip çıkılıp destekleniyor. Hatta tarımsal kalkınma birincil politika olarak görülüp uygulanıyor. Öyle ise ülkemizde de tarım her anlamda yeterince desteklenip, daha çok sahiplenilmelidir. Ülkemizin biran önce siyasi tartışmalardan kurtulup, birincil olarak ekonomiyi ve ikincil olarak tarımı yeniden gündemine taşımalıdır. Özellikle de tarımsal ürünler olsun, hayvancılık olsun ve diğerleri olsun ithalat yapılmamalıdır. Bu çözüm değildir. Ancak bir süre rahatlatır.
Peki, yapılacak olana gelince Türk çiftçisinin ve üreticinin yanında olmak, daha çok sahip çıkmaktır. Onları var olan sorunlarından kurtarmaktır. Bunu başaracak gücümüz ve potansiyelimiz var.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.