1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. En önemli marka Mevlana
En önemli marka Mevlana

En önemli marka Mevlana

Büyük salonlarda program yapıldığını belirten Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar; Konya’ya gelen misafirlere takdim edebileceğimiz en önemli markanın Mevlânâ ve Mevlevîlik olduğunu söyledi

A+A-
  1. Ali Eskipostalcı

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği’nin (TEYAD) etkinliğinde Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar “Konya Kültür ve Turizmine Yönelik Yaklaşımlar” üzerine bir konferans verdi.

Yarar, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin bir tapınak merkezi olduğunu, Çatalhüyük’ün ise göçer hayatı bırakan insanların tarıma geçtiği bir yer olduğu üzerinde durdu. Yarar, şunları söyledi: “Medeniyetin kavşak noktalarından olan Konya, 1097-1277 yılları arasında Selçukluya başkentlik yapmış, Osmanlı’yı doğuran bir şehirdir. Osmanlı’yı anlamak için Selçuklu’yu anlamamız gerekir. Bursa’yı var eden Konya’dır. Alaaddin Tepesi kazılarında şehrin geçmişi Tunç Çağı’na kadar gitmektedir. 1465’te Fatih Sultan Mehmet tarafından şehir alınmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda lojistik merkezidir. Kolektif  olarak düşünce hayatımızı genişletmeliyiz. Biz kendi kültürel değerlerimizi taşımalı, Türk- İslâm kültürünün getirdiği unsurları yeni neslin anlayabileceği şekilde sunabilmeliyiz”

Çalışmaları anlattı

Büyük salonlarda program yapıldığını belirten Yarar; Konya’ya gelen misafirlere takdim edebileceğimiz en önemli markanın Mevlânâ ve Mevlevîlik olduğunu söyledi. Yarar, “Bu can bu tende oldukça Kur’ân’ın kölesiyim, Hazret-i Muhammed’’in mübarek yolunun toprağıyım.” diyen Hz. Mevlânâ’yı ön plana çıkartacaklarını söyledi. Yarar, “15 yıldır düzenlenen Mistik Müzik Festivali yoluyla başka coğrafyalardaki izdüşümleri yansıtıyoruz. Hz. Mevlânâ’nın Konya’ya gelişi ile ilgili Sûfî Sinema Günleri düzenlemeye başladık. Bu sene Nevruz dolayısıyla Antalya’ya İran’dan 65 bin kişi 15 günlüğüne rezervasyon yaparken geçen sene Van’a 580 bin kişi gelmişti. 2018 Eylül ayında 2800 İranlı 5 gün Konya’da konakladı. Şehir ekonomisine 1 milyon dolar döviz bıraktı” ifadelerini kullandı.

Tarihî yapıların asıllarına uygun yeniden düzenlemeler yapıldığını söyleyen Yarar; “İnce Minare’de Hadis dersleri yapılırken bundan sonra Karatay Medresesi ve Sırçalı Medrese’de de üniversite ile iş birliği ile dersler yapacağız. Selçuklu sultanlarının kemikleri naylon poşetlerde toplu halde bulunurken 2017 yılında akademisyen ve adlî tıp uzmanlarından oluşan heyetin yaptığı çalışmalar sonucunda kemikler ayrıştırılıp kefenlendi ve cenaze namazları kılınarak toprakla buluşturulmuştur. Bu vatanı bize bırakanlara aidiyetimizi ortaya koymalıyız.” dedi.

Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Oğuz, Üyesi Ömer Lütfi Ersöz ve Yunus Gören tarafından Abdüssettar Yarar’a günün hatırasına hediye takdim edilerek toplu fotoğraf çektirildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.