Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya-1

A+A-
İstanbul’dan gece yarısı başlayan ve yaklaşık 12 saat süren bir uçuştan sonra gün boyunca güneşi göremeden akşam vakti indik Cakarta’ya. Hava sıcak, 32 derece. Ekvator çizgisinin güneyine geçtiğimiz için mevsim değişti, burası yaz. Aralık soğuğu yerine Temmuz sıcağı karşıladı bizi burada. 5 saatlik zaman farkı sebebi ile gece uyumama sabah uyanmama derdinin tesellisi Aralık ayında yaz sıcağı yaşamak. Ama bu kadarına alışkın olmadığımız nemli hava bizi yoracak gibi.
 
*
Henüz gözlem ve Endonezyalılar ile sohbet için vaktimiz olmadı. Şimdilik biraz ansiklopedik bilgi iyi olur. Endonezya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da, Hindistan ve Çin’in güneyinden Avustralya kıtasına doğru giden adalar bölgesinde, en büyükleri Sumatra, Borneo, Cava, Selebes ve Yeni Gine olan binlerce adadan oluşuyormuş, 17 bin 500 ada diyen de var. 255 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülke.
*
Adalar ülkesi Endonezya, dünya ticaretinin geçiş bölgelerinden birisi olduğu için 7. yüzyıldan itibaren önemli bir ticaret bölgesi haline gelmiş ve sürekli yabancı kültürler, dinler ve politik sistemler ile alış veriş içinde gelişmiş. Hindu ve Budist etkisine rağmen 12’nci asırdan sonra Hindistan ve Malezya’dan gelen Müslüman tacirlerin etkisi ile İslam ile tanışarak, günümüzde yüzde 87 gibi çoğunluğu Müslüman bir ülke haline gelmiş. Müslüman olma hikâyesini sonraki bir yazıma bırakıyorum.
 
*
Ülkenin doğal zenginliklerine göz diken batılı sömürgecilere karşı direnemediği 16. yüzyıldan itibaren bölge ülkelerini sömüren Portekiz, İspanya ve İngiltere’ye karşı baskın çıkan Hollanda’nın sömürgesine girmiş. 1927 yılında Ahmed Sukarno Başkanlığında kurulan Milliyetçi Parti’nin çabaları ve İkinci Dünya Savaşı’nda Endonezya’yı işgal eden Japonların teslim olmasını takiben bağımsızlığını kazanabilmiş. 1965 yılında SSCB ve Çin’in, Çinli azınlığı da kullanarak komünist devrim teşebbüsü, yaklaşık 1 milyon can kaybı sonucunda engellenmiş.
*
Tarihte tüccar veya denizci olan halk sömürgeci politikaların etkisi ile günümüzde tarımdan geçinir hale gelmiş. Ülkede petrol ve doğalgaz dâhil zengin doğal kaynaklara rağmen fakirlik hâkim. Kişi başına gelir 2 bin 500 ABD dolarının altında.
 
*
Saygılı ve sakin bir yapıya sahip olan Endonezyalılar üniter bir devlet yapılanması ile ulusal bir dil çevresinde, yaklaşık 300 etnik çeşitlilik ve farklı dinlerin bir araya geldiği ortak bir kimlik geliştirebilmişler. "Çoklukta Birlik" anlamına gelen "Bhinneka Tunggal Ika" ifadesini ulusal slogan yapmışlar, yani “Çeşitlilik ülkemizin birliğini şekillendiriyor” gibi...
*
 
Göreceklerimizi ve duyacaklarımızı gelecek hafta yazmak üzere, Cakarta’dan selamlar gönderiyorum.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.