1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Endonezya ve Cihat
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya ve Cihat

A+A-
 
 
İlk kanaat olarak Endonezyalıların saygılı ve sakin bir yapıya sahip olduklarını yazmıştım iki hafta önce, yerli halk ile tanışıp konuştukça bu tespitimin doğruluğu netleşti ve şöyle bir düşünce gelişti zihnimde; insanlar saygılı oldukları için karşı tarafın da saygılı olduğunu bildikleri, saygılı olacağını bekledikleri için sakin bir duruş geliştiriyorlar. Vurma, kırma, asma, kesme, laf sokma şeklinde görülen tavırlar gelişmiyor böyle insanlarda. Bizde veya Araplarda böyle bir sakinlik göremezsiniz. Karşıdaki kişiye, karşıdaki davranış ve fikre de saygı beklemek için kişisel gelişimde yol kat etmiş birilerini bulmanız gerekir.
 
*
Cakarta’da bulunduğumuz süre içinde sohbet imkanı bulduğumuz bir çok Endonezyalı Müslüman kardeşimizden Mr Hendarto, Mr Kurniadi ve Mr Subarno ile konuşurken Cihat anlayışına geliyor söz… Hepsi de son zamanlarda özellikle bölgemizde artan Allah-ü Ekber nidaları ile kafa kesmenin, canlı bomba olup ölürken öldürmenin İslam adına bir cihat konusu olamayacağında hemfikir. Bunun yanlış anlama ve eksik tanımlamadan kaynaklanan bir hata olduğunu konuşuyoruz. Tarih boyunca Müslümanın öldürdüğü Müslüman sayısının gayr-i Müslimlerin şehit ettiği Müslüman sayısında daha fazla olması başka nasıl açıklanabilir?
 
*
Bir yanda Allah-ü Ekber nidaları eşliğinde kafa kesenler bu yaptıkları eylemi İslam adına yaptığı izlenimi veriyorken diğer yanda İslam âlimleri bunu yapanların Müslüman olmadığını iddia ediyor. Önemli olan batıda hangisinin yankı bulduğu.
*
Böyle yapanlar Müslüman değil diyerek, işi kapatamazsınız. Genç dimağları en taze oldukları dönemde düşünceden, düşünmekten korkutursanız, akıl değil nakil önemlidir diye inandırırsanız. Dinimize göre doğru-yanlış ve hakikat ekseninde sorgulamayı öğretmeden, biat etmeyi kabul ettirirseniz, İslam adına İslam düşmanlarına hizmet eden gençler ile doldurursunuz dünyayı.
 
*
Endonezyalı din kardeşlerimiz ile şöyle bağlıyoruz sohbeti, Cihat kavramı sadece öldürmek olarak anlaşıldığı sürece Müslümanlar birbirini yemeye devam ederler. Bu da İslam düşmanlarının ekmeğine yağ, bal sürer. Bir İslam düşmanı ülkeden satın alınan silah ile yapılan öldürme eyleminin cihat olup olmayacağını sorgulayarak Cihat kavramının bir süreç olduğunu, yani düşmandan korunmak, düşmanı yok etmek için gereken silahı üreteceğin madeni çıkarmaktan tutun da işleme ve o işlenmiş vasıflı malzemeyi elektrik, elektronik, yapay zeka gibi çağın gerekleri ile birleştirecek teknolojiler ile silaha dönüştürme sürecinin tamamını kapsadığını anlamalıyız…
 
*
Cihadın insan kaynakları bölümü ise o silahı alıp tetiğe basacak gençleri çoğaltmak değil, kendi teknolojisini bulacak, geliştirecek, dünya ve ahret hakikatini anlayacak aydın fikirli, düşünen gençleri yetiştirmek olabilir ancak…  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.