1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Enerji, Uyuyarak Kalkınabiliriz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Enerji, Uyuyarak Kalkınabiliriz

A+A-

Geçen hafta Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız’ı ağırladı Konya. Çiftinin elektrik borcundan Karapınar’da kurulması planlanan termik santrale, nükleer enerjiden, Tuz gölünün altına doğalgaz deposuna kadar bir çok heyecan verici konu konuşuldu. Türkiye’deki kaçak elektrik kullanım oranının doğu illeri hariç hesaplanınca AB ülkelerindeki kaçak elektrik kullanımından daha az olduğu bilgisini de verdi sayın bakan. Ayrıca daha önce, bir daha uygulamayacağız denilen yaz saati uygulamasına devam edileceğini de öğrendik.
Saatleri 1 saat geri alarak, 1 saat ileri alarak enerji tasarrufu yapmaya çalışıyoruz ama güneş doğduktan 2-3 saat sonra işbaşı yapıyoruz. Bu bana ters geliyor, 2-3 saati hovardaca harcayıp, 1 saatlik geri al - ileri al uygulamasından medet bekliyoruz. Faydası yoktur diyemeyiz ama faydası çoktur diyebileceğimiz uygulamaları da “zor geliyor” diye göz ardı etmemeliyiz.
&&&
Temel saatçiye gitmiş ve senden aldığım beş tane saat vardı ya, ha ben onları getirdim, geri alacaksın demiş. Saatçi de olmaz satılan mal geri alınmaz deyince, Temel “enerji bakanı söyledi, saatler geri alınacak dedi” demiş. Bunun üzerine saatçi düşünmüş ve “tamam o zaman, ama sadece bir saati geri alırım, çünkü bakan bir saat geri alınacak dedi” demiş.
Bu ileri al - geri al meselesi, benim gündemimde farklı bir sayfa açtı yıllar önce ve 1994 yılında bir öneride bulundum, daha sonra Nisan 2004’de, belediye seçimlerinden sonra da tekrar ettim “Uyanalım” önerisini. Bir çok zat-ı muhterem bu fikir ve önerilerimden dolayı beni tebrik ve takdir etti ama, aynı hamam aynı tas, tatlı tatlı uyumak varken…
Şimdi ise “Uyuyalım” şeklinde tekrar paylaşmak istedim bu önerimi, çünkü çok çalışmaktan önce verimli çalışmayı ve dönüşü olmayan, stoklanamayan yegane sermaye faktörü olan zamanı verimli kullanmayı öğrenmeliyiz.
Hayatın kaynağı, rahmeti olan güneş uyandıktan sonra uyanma lüksümüz olmamalı, aksi halde O’nun rahmetinden talep ederken samimiyetsiz duruma düşeriz. Erken uyanmak için ise “uyumak gerekir”, erkenden uyumak.
&&&
Eğer, Hükümet ve Yerel Yönetimler, Sanayi Odaları ve Sanayi Bölgeleri ile koordineli bir şekilde, imalat sektöründe mesai saatlerini 06:00 ya çekmek için bir çalışma yaparlarsa nasıl olur?
1-Sabah 06:00 da işe yetişmesi gereken kişi erkenden uyuyacağı için zihinsel olarak temizlenme sürecine girer.
2- Güneş doğmadan önce uyanmak, bilim adamlarının kabul ettiği ve önerdiği sağlıklı bir davranıştır.
3- Kişi, ahlak ve edep yoksunu, incir çekirdeğini doldurmayan, cahil ve bilgi çöplüğü TV programlarını izlemekten kurtulur.
4- Sabah erken işbaşı yapan kişi, erkenden işini bitirir ve evine akşam olmadan gelir. Ailesine, çocuklarına, eşine dostuna, sosyal görevlere zaman ayırabilir.
5- Erken yatan, günlük 2-3 saat daha az elektrik tüketimi ile tasarrufa katkı sağlar.
6- TV programlarının kalitesi artar, çünkü dünyanın en fazla TV izlenen ülkelerinden birisi olarak, zavallı TV kanallarından bu kadar uzun süreyi kaliteli programlar ile doldurmasını bekleyemeyiz, yoksa zarar ederler. Haklı olarak(!) maliyetsiz ancak ilgi çekici ve merak uyandırıcı kalitesiz gargara programlar yapmak zorunda kalırlar. Ama geceleri TV izleme süresi 2-3 saat azalırsa, kalan o kısa süre için daha kaliteli programlar yapmak zorunda kalırlar.
7- Trafik sorunu yaşayan büyük şehirlerde, trafik rahatlar. Kabaca oranlarsak, hizmetler sektörü, imalat sektörü, eğitim sektörü. Her biri yaklaşık aynı saatlerde gidiyor ve aynı saatlerde geri dönüyor, trafik sıkışıyor elbette. Ama teorik olarak bu hareketin 1/3’ünü temsil eden imalat sektörü 2 saat önce iş başı yapsa, o saatte yollar zaten boş. 2 saat sonra aynı yollar, kalan 2/3 e rahatlıkla yeter. Aynı şey mesai çıkışında da yaşanır. Trafik aynı saatlere yığılmaktan kurtulur.
Dua ederken, rahmet dilerken o duanın alt yapısı olan çalışma, verimli çalışma görevimizi de yerine getirmiş oluruz.
Tatlı uykular, erken uyanmalar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.