1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Enerjide Kendi Kaynaklarımızı Kullanmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Enerjide Kendi Kaynaklarımızı Kullanmalıyız

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü ve Konya Makine Mühendisleri Odası işbirliğiyle ‘Dünya Devlerinden Enerji Verimliliği’ konulu panel düzenlendi.
Verimlilik Haftası kapsamında düzenlenen panelde, enerjinin verimli kullanılmasıyla birlikte, özellikle kendi enerji kaynaklarımızın kullanılmasına önem verilmesine dikkat çekildi.
Gelinen noktada dünya genelinde enerjinin sürekli fiyatları artarken, enerjiyi ihraç eden ülkeler bunu daima birgüç unsuru olarak kullanabiliyor.
Bu durum enerjiyi büyük oranda ithal eden ülkeleri her anlamda olumsuz etkilemeye devam ediyor.
İthal edilen enerjinin olumsuz etkilediği alanlardan birisi de sanayidir. Çünkü enerjinin pahalılığı üretim maliyetini yükseltiyor.
Sanayideki üretim maliyetin yükselmesi satış fiyatlarını da etkilendiğinden dolayı pazarı da daraltıyor.
Kurtuluş reçetesi de kendi enerji kaynaklarımızı kullanmanın yanında, mümkün olduğunca da verimli enerji kullanımına yönelmektir.
***
Paneldeki konuşmasında kendi enerji kaynaklarımızın etkin kullanılmasının önemine değinen
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Danışmanlık ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Kemal Akgül, “Kalite ve israfın önlenmesi verimliliğin alt kümesidir. Verimliliğin yerine hiçbir şey ikame edilemez. Verimlilik, kaynakları etkin kullanmaktır. İsrafın önlenmesi, Ar-Ge, inovasyon tek başına bir şey kurtarmaz. Sürdürülebilirliğin ve yegâne rekabetin kaynağı verimliliktir. Verimlilik, çevre, turizm ile ilgili konularda ancak topyekûn, el birliği ile bir şeyler yapılabilir. Türkiye'nin sermayesi sınırlıdır. Yurt dışından milyarlarca doların gelmesini beklemektense kendi kaynaklarımızı etkin kullanarak o milyarlarca doları kendi içimizde sermaye hareketine dönüştürebiliriz” diyor.
Akgül, verimliliğin, her gün planlanması gerektiğine işaret ederek, enerjide ithalin önüne geçilmesi içinde tasarrufla birlikte, enerjiyi verimli kullanmayı yaygınlaştırmalıyız diyor.
Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, “Verimlilik son zamanlarda sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın üzerinde dikkatle durduğu önemli bir konudur. Verimlilik hayatın her alanını kapsayan ve etkileyen bir kavramdır. Ülkemizin son zamanlarda yüksek teknolojiye dayalı bilgi ekonomisine geçtiğini düşünürsek verimliliği ve neticesindeki dönüşüm bizim için ne kadar önemli olduğunu görürüz. Türkiye’de verimliliği tam anlamıyla yerleştirebilmek için ciddi bir eylem planı hazırlamak gerekir. Bu fikri yediden yetmişe herkese içten benimsetmek gerekir” diyor.
Duransoy, verimliliğin Türk milletinin yaşam tarzı olduğu gün başarıya ulaşılacağına dikkat çekiyor.
***
Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü de,
“Enerji her dönemde önemini korumakla beraber enerji verimliliği konusu da gündemimizde yarın bugünkünden çok daha fazla yer alacaktır. Çünkü artık dünya makineler arası iletişime dayalı 4. sanayi devrimine girdiği konusunda herkes hemfikirdir. Böyle bir dünyada üretim giderlerini verimli kullanabilenler karlılıkların ve rekabet güçlerini arttırabileceklerdir. Ortalama bir üretim tesisinde maliyetlerin yüzde 5 ile yüzde 20`si enerji girdisinden oluşuyor. Türkiye`deki tüm şirketlerin ortalama karlılığı ise yüzde 4 olarak hesaplanıyor. Yani ortalama bir şirket, bir enerji tesisi sadece enerji verimliliğini iki katına çıkararak aslında karlılığını da iki katına çıkarmış oluyor”
Kütükcü, enerjinin verimli kullanılması halinde karlılığın ve rekabet gücünün artacağını ifade ediyor.
Sonuç olarak ithal enerji yerine kendi enerji kaynaklarımıza yönelmek ülkemizin ve bizlerin yarına olandır. Bugünden itibaren enerjide verimli kullanmayı yaygınlaştırıp, kendi kaynaklarımıza yönelmeyi yaşam tarzı haline getirirsek başarıya çabuk ulaşırız.
Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.