1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Enflasyon ve Faizin Düşürülmesi Rahatlatır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Enflasyon ve Faizin Düşürülmesi Rahatlatır

A+A-

Dünya genelindeki riskler, iç ve dış siyaset, ABD ve Rusya arasındaki gerilim, Orta Doğu’daki olumsuzluklar bizleri her anlamda tedirgin ediyor.

Diğer taraftan dövizin yükselişiyle birlikte TL’nin değer kaybetmesi, piyasa hareketlerinin durağanlaşması endişemizi de derinleştiriyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde en çok değer kaybeden para birimi Rus rublesinden sonra Türk Lirası olması da ister istemez bizleri üzüyor. Ertelenen alışverişler, yatırımlar, piyasanın daralması, gelecek kaygısından dolayı insanların tasarrufa yönelmesi de para hareketine de gittikçe yavaşlatıyor.

Bunun yanında iş dünyasını ve vatandaşlar olarak bizleri faizin ve enflasyonu yüksekliği düşündürüyor.  Bütün bunların karşısında beklentimiz faizin ve enflasyonunun yükselişinin önüne geçilmesi ve piyasalara bir hareket getirilmesidir.

***

Konuyla ilgili Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur’un talebinin önemli diye düşünüyorum.

Hasan Ali Cesur, “Ekonomimiz büyüyor. Hamdolsun iş dünyası beklenen teşvik ve destekleri alıyor. Birçok başlıkta ekonomik veriler çok güzel geliyor. Ama bir konuda bir türlü adım atamıyoruz o da faiz. Faizlerde beklenen düşme olmayınca da enflasyon bir türlü çift hanelerden inmiyor. Bunca badireler atlatarak 7,4 büyüme oranını rekorlar kırarak elde eden bir ülkede faizlerin bu kadar yüksek olması anormal bir durum. Ekonomilerini büyüten tüm ülkelerde merkez bankası faizleri yüzde 1’leri bile bulmazken, biz de, 7’ler, 8’ler, 9’lar. Hiç doğru değildir. Faizlerin düşürülmesinin ilk adımını Kamu Bankalarından Bekliyoruz” diyor. Hasan Ali Cesur, Türkiye’de faiz oranlarının çok yüksek olduğunu, söylenilenlerin aksine faiz düşerse, enflasyon da düşer diyerek,  faizin düşürmesinin enflasyonu da olumlu anlamda etkileyeceğini ve faizin düşürülmesi noktasında ilk hareketi bankalardan bekledikleri talebi yerinde bir taleptir. Umarım bankalar bu talebi dikkate alarak gerekeni yapar.  

Diğer taraftan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in, faizin yüksekliği konusundaki çözüm önerisi de önemlidir. 

Erol Bilecik, “Ülkemizdeki temel sorunlardan olan enflasyon ve faizlerin yüksekliği mutlaka düşürülmelidir. Bu ikisi düşerse hiçbir firma döviz cinsinden borçlanmaya gitmeyecektir. iç kaynaklarımızdan bir finansman üretemiyoruz. Dolayısıyla dış kaynaklara ihtiyacımız olduğu sürece orada bunun bir maliyeti var. Dış dünyadaki kaynağın maliyeti, üzerine enflasyon ve arkasından da finans kurumlarının maliyetlerini ortaya koyduğunuz zaman faiz çıkıyor. Aradaki enflasyon bloğunu siz yüzde 5 ya da onun altına bir rakama indirirseniz, faiz otomatik olarak zaten tek haneye iner ki, Türkiye’nin refah boyutu bambaşka bir konuma gelir. Faizin çok düşük seviyede olduğu bir ülkede yaşamak iş dünyası için muazzam derecede bir avantaj, müthiş bir konfor alanı. Ama enflasyonu düşürmeden faizi tek başına düşürmenin çok kolay olmadığını düşünüyorum."

Erol Bilecik, faizin ve enflasyonun düşürülmesiyle birlikte iş dünyasına avantaj alanı oluşturacağını ifade ederek, ülkemizin refah boyutunun da iyileşeceğine dikkat çekiyor.

***

Elbette yüksek olan faizler bir anda düşürülüp sıfırlanamaz. Gereken tedbirler alınıp, kararlılıkla üzerinde durulursa faizlerin yüksekliğe düşer. İlk adımın kamu bankalar tarafından atılması ve bu konuda üzerine düşünü yaparak fedakarlık göstermesi de önemli bir katkı yapacaktır. Faizler düşerse yatırım ve üretim maliyetleri de düşecektir. Piyasaya bir hareket gelecektir. Bunun sonucunda piyasadaki moral düzelirken, üretimle birlikte ihracatta artacaktır. İhracatın artmasıyla birlikte cari açık azalacağından dolayı da enflasyonda da bir düşüş yaşanacaktır.

Doğal olarak enflasyonun düşmesiyle birlikte faizin yükselişi de düşer. Piyasa normal seyrine döner.  Vatandaşlar olarak hepimizin ortak beklentisi yüksek olan enflasyonun ve faizin düşmesidir. Kamu bankalarından yüksek olan faizlerin düşürülmesi noktasında beklenilen adımı atmasıdır. İktidarında bu konunun üzerine daha fazla ağırlık vererek piyasaya bir hareket ve moral getirmesidir.

Sonuçta ülkemiz, üretmeli ve ürettiğinden para kazanmalıdır. Üretim olmazsa işsizlik artar, enflasyon yükselir ve cari açık da artar. Bu nedenle kesinlikle faizler düşürülmelidir.

Piyasa desteklenmeli ve teşvik edilmelidir diyorum.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.