1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engelleri Hep Birlikte Kaldıralım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelleri Hep Birlikte Kaldıralım

A+A-

Engellilerimizi sadece bir günde değil, her zaman anmalıyız. Çünkü onlar sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil, her gün bizlerin bir parçasıdır. Onları her alanda dışlamadan bağrımıza basmalı, işimizi, aşımızı paylaşmalıyız. Onların mutluluk ve acılarına ortak olmalıyız. Neden mi? Bu bir insanlık görevidir. Unutmamalıyım ki, biz de bir engelli olabiliriz. Yarınımızın ne olacağını kim garanti edebilir. Engelli kardeşlerimizi toplumun bir parçası görmeli, onlarla her şeyi paylaşmalı, birlikte hareket etmeye özen göstermeliyiz.
Engelli birkaç kardeşimle sohbet ettiğimde bana sorunlarını anlatırken şunları dile getirdiler: “Sosyal alanda yerimizi alamıyoruz. El becerilerimizi kullanma anlamında yeterli değiliz. Bunun için de el becerilerimizin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Bunun yanında engelliler arasında bir kaynaşma yoktur. Bu kaynaşmanın geliştirilmesi önemlidir. Engellilerin istihdam hayatında yer almaları yeterli değildir. Engellilere iş imkânı oluşturmalıdır. Üniversitelerimizde engellilerin istihdamı ve sosyal hayata adaptasyonu konularının yanında kullandıkları araçlarla ilgili eğitim verilmelidir. Eğitim bizim de doğal hakkımızdır. Öyle ise bizlerin eğitimlerine gereken önem verilsin.”
***
Engelli kardeşlerimiz çok şey istemiyor. Yapılması gerekenleri talep ediyor. Sosyal devlet anlayışında vatandaşa eğitim hizmeti eşit veriliyorsa, engellilerimizin de bu haktan yaranmaları doğaldır. Öyle ise onların sosyal hayatla adaptasyonunu sağlayacak olan eğitimleriyle işi başlanmalıdır. İhmal edilmemesi şarttır. Tam anlamıyla ele alınması gereken bir konudur. Burada herkese görev düşüyor. Engelliler arasındaki kaynaşma eksikliği de diğer önemli bir konudur. Bunun için de engelli vatandaşlarımız bir çatı altında toplanmalı ve sorunlarının çözümü takip edilmelidir. Engellilerimizin sorunlarının saptanması için engellilerden ve uzman kişilerden oluşan bağımsız bir komisyon kurulmalıdır. Bu komisyon partiler üstü olmalıdır.
***
Kurulacak olan bağımsız engelli komisyonu engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşamda, yaşadıkları çevrede, istihdam ve eğitimlerinin yanı sıra kullandıkları araçlar konusunda yaşadıkları sorunları tespit etmelidir. Sorunların çözümü noktasında yol göstermelidir. Son söz olarak diyorum ki, gelin engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelleri hep birlikte kaldıralım. Onlara sahip çıkalım, bir engel de biz olmayalım. Zaten birçok sorunla baş eden bu kardeşlerimize bir sorun da biz çıkarmayalım. Yaşam kalitelerinin artırılmasına yardımcı olduğumuz gibi, işimizi, aşımızı paylaşıp, onların acılarına ve mutluluğuna ortak olalım. Bu bizlerin bir insanı görevi olsa gerek. Ne dersiniz? Gelin, bugünden itibaren engellilerle aramızdaki her türlü engeli hep birlikte kaldıralım. Henüz geç kalmış değiliz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.