1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engelleri Kaldırmak Hepimizin Elinde
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelleri Kaldırmak Hepimizin Elinde

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılki program ve etkinliklerle Engelliler Haftasında engelli yurttaşlarımızın sorunları ele alındı. Engellilerimize sahip çıkılmasının yanında, onların sosyal hayatın içinde yerlerini almalarına dikkat çekildi. En önemlisi de engellilerle aramızdaki engellerin kaldırılmasında ne yaptık ve bundan sonra ne yapacağımız tartışıldı.
Peki, bu güne kadar sonuç ne derseniz? Her şey ortada hala engellilerle aramızdaki engelleri ortadan kaldırmada ve bizlerle birlikte yaşama noktasında yeterli düzeye gelemediğimiz ortada. Öyle ise bir yerden başlamakta fayda vardır.
Engellerimizin sosyal hayatın içinde yerini almaları noktasında elimizden geleni yaparken,
aramızdaki her engeli kaldırmak içinde iyi bir adım atmış oluruz. Toplumsal hayatta engelli vatandaşlarımızın varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumumuzu güçlendirecektir.
İnsanın başına her şey gelebilir. Çeşitli nedenlerle bir gün bizler de engelli olabiliriz.
Ancak bu hayatın sonu anlamına gelmediği gibi, hayatın içinde yer almamız için bir engel olarak görülmemelidir. Her insan gibi mücadeleye devam edip, meslek edinip, üretken hale gelinebilir. Tabi ki bu anlamda devletin ve bizlerin yapması gerekenler de var.
Nüfusumuzun önemli bir bölümünü oluşturan bu vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan kopmalarını engellemeliyiz. Hayatlarını sürdürmeleri için meslek edinmelerine yardımcı olunurken, sağlık, eğitim ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu hem sosyal devlet olmanın gereği, hem de hepimizin toplumsal sorumluluğu olsa gerek. Toplumsal bir sorumluluk duygusuyla konuya bakmamızda büyük yarar olacaktır. Herkesi bu önemli konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.
Engelli vatandaşlarımız hayatın içinde varlıklarını sürdürebilmeleri için haklı olarak bizlerden talepleri var. Yardım değil, iş istiyoruz diyorlar. Çalışmak istiyorlar, üretmek istiyorlar, alın teri dökmek istiyorlar, yasalarla getirilen ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorlar. Biz de varız diyorlar.
Bu sağlanabilir mi? Elbette sağlanabilir. Yasalarda hükümler var. Özel sektör için de, kamu sektörü için de yükümlülükler var. Üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.
Bizlerin de bir gün engelli durumuna düşeceğimizi unutmamak ve hatırlamak gerekiyor.
Engelli olmak suç değildir. Suç, engelliye sahip çıkmamak ve onu bir insan gibi görmemektir.
Bundan sonra engelli vatandaşlarımızla aramızdaki engelleri gelin hep birlikte kaldıralım.
Bunu başarmak için önümüzdeki hiç engel yoktur. Bir yerden başlamaktan başka!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.