1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. ‘Engelleri Kaldırmalıyız’
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Engelleri Kaldırmalıyız’

A+A-

3 Kasım Dünya Engelliler Gününde,  engellilerin sorunlarına ve çözüm yollarına dikkat çekildi. Engelli kardeşlerimizin sorunları sadece bu günlerde ele alınıp gündemde olmamalıydı. Aksine bizim içimizde ve birlikte yaşayan engelli kardeşlerimiz her zaman gündeme alınmalı ve onlara bir parçamız olduğu duygusunu verilmelidir.

Engellilik bir kusur değildir. Sadece engellilerin ve engelli ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu da değildir.

Engellilik bizleri ilgilendiren ve ortak çaba gerektiren önemli bir konudur. Engelli kardeşlerimize sahip çıkıp, onlarla ilgilenmemek en büyük kusur ve sorundur.

Öyle ise insan olarak görevimiz engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelli kaldırıp, onlarla beraber yaşamalıyız. En erdemli davranış bu olsa gerek.

Dünya Engelliler Günü ile ilgili Konya Valisi Muammer Erol’un mesajını sizlerle paylaşmak istedim.

&&&

Vali Muammer Erol, “Engelli yurttaşlarımızın yaşamdan tat almalarını ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlar oluşturulması, onların yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması, yalnızca engelli yurttaşlarımızı değil, tüm toplumu mutlu kılacaktır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturmanın yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Bunu sağlamak herkesin görev ve sorumluluğudur” diyor. Vali Erol, konunun bir bütün olduğunu ve sorunların çözümüne de böyle bakılmasını vurguluyor.

Yani, bizlere engelli kardeşlerimizle beraber yaşanması gerektiğini ve onların sorunlarıyla ilgilenip, toplumun bir parçası olduklarının duygusunun verilmesini bizlere hatırlatıyor. 

Bugün dünya nüfusunun en az 1 milyarını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29'unu engelliler oluşturuyor. Ne yazık ki, ülkemizde engelli vatandaşlarımızın birçoğu haklarından istedikleri şekilde yararlanamıyor. Üstelik ikinci sınıf insan muamelesi görüyorlar. Hakları, taleplerine yeterince de ilgi gösterilmiyor. İletişimsizlik, zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım, istihdam ve benzeri gibi sıkıntılar engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesini engelliyor.

Bütün bu sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Ancak gelip geçici ve anlık çözümlerle değil de,  kalıcı çözümlerle yapılmalıdır.

&&&

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Basri Sayı da “Günlük yaşantımızda normal şartları taşıyan vatandaşlarımız için sorun teşkil etmeyen birçok konu engelli vatandaşlarımız için sorun teşkil edebiliyor. Bu yüzden toplum olarak engelli kavramı konusuna daha fazla değer vermeli ve bu konuda daha fazla duyarlı olmalıyız. Hala engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar tam anlamıyla çözüme kavuşmuş değil. Toplumumuz genel anlamda engelli kardeşlerimize acıma duygusuyla yaklaşıyor, oysa bizler acınmasını değil, destek olunmasını istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Hasan Basri Sayı’nın dikkat çektiği gibi engelli kardeşlerimize acıma duygusuyla değil, destek olunması şarttır. Eğer bu tür davranışı toplum olarak geliştirip uygularsak zaten var olan birçok sorunun çözümüne de insan olarak katkı vermiş olacağız.

Mesele onları bizim ayrılmaz bir parçamız görmek ve sahiplenmektir. 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, “Konya Türkiye’de engelsiz şehir çalışmalarında model konumdadır. Asıl engel bedenlerde değil, zihinlerdedir. Şehrimizde engellilerin hayatını kolaylaştıracak fiziki düzenlemelerin yanında, onlara yönelik sosyal ve kültürel çalışmalara da önem verip, destekliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Akyürek, bizlere asıl engelin bedende değil de, zihinde olduğunu belirtirken, yapmamız gereken görevi hatırlatıyor. O da, engelli kardeşlerimize ayrımcılık yapılmamasıdır. Sonuç olarak diyebileceğim ise, engellilerimizle aramızdaki engelleri kaldırmalıyız.

Bu bilinç ve duygu içinde olmalıyız.

Unutmamalıyız ki, engelli kardeşlerimiz bizlerden sadaka değil, ilgi, iş ve hayatı paylaşmak istiyor. Yarın bizde bir engelli olabileceğimizi unutmamalıyız.

Ne oldum değil, ne olacağım demeliyiz.

 

Ne dersiniz? Öyle değil mi? Bugünden tezi yok, engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelleri kaldırmaya başlamalıyız. Henüz geç kalmış da değiliz.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.