1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engelleri Kaldırmayı Başarabiliyor muyuz?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelleri Kaldırmayı Başarabiliyor muyuz?

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen programlarda engelli kardeşlerimizin sorunları gündeme getiriliyor. Şehrimizdeki birçok engelli dernekleri ziyaretler edilip, onların bu anlamlı günleri paylaşılıyor. Benim dikkatimi geçen konu ise, her sene aynı şeylerin konuşulup tartışılması ve dile getirilmesidir. Sadece engelli kardeşlerimizin o güne mahsus anılmaları ziyaret edilmeleridir. Oysa bu kardeşlerimiz her zaman anılmalı, ziyaret edilmeli, hal ve hatırları sorulup, sorunlarının çözümünde ne tür katkı yaparız düşüncesiyle hareket edilmelidir. Onlarla hayatı paylaşıp, aramızdaki engelleri kaldırmak çok da zor olmasa gerek. Her vatandaş gibi eşit haklara sahip oldukları bilincinin verilmesi en güzel davranıştır. OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor. Yani dünyada 1 milyar engelli var. Bu nedenle de, dünyadaki “En büyük azınlık” olarak görülüyor. Resmi olmayan sonuçlara göre ülkemiz nüfusunun yüzde 13’ü yani, 10 milyona yakın engelli birey bulunuyor. AB ülkelerinde ilkokuldan sonra okulu bırakan engelli oranı yüzde 25 iken. Bu oran İsveç’te yüzde 11, Türkiye’de ise yüzde 50’nin üzerindedir. AB’de 15-64 yaş arasındaki engelli olmayan bireylerin istihdamı ise yüzde 66,9 iken, bu oran engelli bireyler için yüzde 47,3’tir. Ülkemizde ise bu oranlar şöyledir: Engelli olmayan bireylerin istihdamı yüzde 51, engellilerin ise yüzde 41 istihdam edilebiliyor. Yani istihdam ettiğimiz engelli sayısı 100 bine yakındır.

***

Bunların çoğunluğu kamuda istihdam edilirken, diğer kısmı da özel sektör tarafından istihdam ediliyor. Engelli kardeşlerimizin sorunları hakkında bilgi edinmek için görüştüğüm Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, “Engellilerin topluma kazandırılıp, kaynaşmasını sağlamak amacıyla kurulan bir derneğiz. Amacımız; evden çıkamayan engelli vatandaşlarımızın sosyal aktivitelerini gerçekleştirmektir. Onların toplumsal hayatın içinde yer almalarını sağlamaktır. Kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için yetkili mercilerle görüşüp, takip ediyoruz. Engelli istihdamının yeterli hale getirilmesiyle birlikte, engelli maaşlarındaki dengesizliklerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Kamu kurumlarında engellilerin istihdam edilirken, özel sektörde istihdamda yeterli değiliz. Özel sektörde engelli istihdamın çoğaltılmasını bekliyoruz. Diğer taraftan eğitimdeki yetersizliklerin giderilmesi önemlidir. Toplu taşıma araçlarında engellilerin rahat kullanımı sağlanmalıdır. Şehirde bizlerin yaşamı kolaylaştırılmalıdır. En önemli isteğimiz de özellikle zihinlerdeki engelleri kaldırmasıdır” diyor.

***

Başkan Ahmet Mıhçı, engelli istihdamındaki yetersizliğe dikkat çekerek, özel sektörden daha çok engelli kardeşlerimizin çalıştırılmasını istiyor. Bunun yanında engelli vatandaşlarının eğitimlerine biraz daha ağırlık verilmesini talep ederken de, toplumsal yaşamda hayatı birlikte yaşanmanın ve paylaşmanın engelli vatandaşları mutlu edeceğini dile getiriyor. Yani, ‘zihinlerdeki engellerin’ kaldırılması hem engelli kardeşlerimiz, hem de bizler açısından önemli olduğu kadar, insani bir görev olarak görülmelidir. Diğer taraftan engellilerin rehabilitasyon hizmetlerine yönelik politikalar, düzenleyici mekanizmalar ve standartlar geliştirilerek uygulanmalıdır. Bunların takibi hükümetler tarafından yapılırken, bu hizmetlere eşit erişim olması için de teşvik edilmelidir. Yazımın başında belirttiğim gibi,  Dünya Engelliler Günü’nde engelli kardeşlerimiz hatırlayıp, anmak güzeldir ama önemli olan ‘zihinlerdeki engelleri’ kaldırmayı başarabiliyor muyuz? Toplumsal yaşama katılımın önündeki engelleri kaldırmak ve engelli insanların sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak için yeterli kaynak ve uzmanlığı bu konuya yönlendirmek ahlaki sorumluluğumuz olsa gerek diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.