1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engelli İstihdamında Bir Engelde Biz Olmayalım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelli İstihdamında Bir Engelde Biz Olmayalım

A+A-

Hafta içinde Gökcem Konya Down Cafe ve Restoranda, ‘Hoşgörü Başkenti Engelsiz Aşçılar ve Baristalar Projesi’nin tanıtım toplantısına katılmıştım. Toplantıya kamu kurumlarından yöneticiler ve eğitmenlerde katıldı.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen bu projenin en önemli amacı, Konya’daki engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak, mesleki eğitimlerinin verilmesini sağlamak ve engellilerin istihdamını destekleyerek işsizlik oranının azaltmayı hedeflemekti.

Proje ile 15 özel gencimiz, aşçı yardımcılığı ve Barista elemanı gibi önemli bir iş kolu hakkında bilgi sahibi olacak ve Konya'da bu alanda çok fazla iş imkânı olan bu meslek ile yeni bir iş sahibi olma ihtimali yükselecektir.

Proje kapsamında 10 zihinsel engelli vatandaşımıza aşçı yardımcılığı, 5 zihinsel engelli vatandaşımıza da barista elemanı eğitimi verilecektir. Bana göre projeyi anlamlı kılanda özellikle sosyo-ekonomik hayata bütünleşmesinde büyük sorunlar yaşayan engelli vatandaşlarımıza yönelik olmasıdır.

Onları işe, aşa ve ekonomik kazanca kavuşarak hayatlarını sorun yaşamadan sürdürmeleridir.

Yerinde ve güzel amaçla yapılan bu projeyi hayata geçirenlere ve destek verenlere teşekkür ediyorum.

***

Yine bu proje kapsamında eğitimlerin Gökcem’de verilmesi de ayrıca önemlidir.

Çünkü İşadamı Uğur Devecioğlu ve Eşi Yasemin Devecioğlu’nun birlikte yürüttükleri çalışmalar takdire şayandır. Söz konusu alanda da bilgi ve tecrübeleri vardır.

Hatta bütün işlerin maddi kaynağını da yine kendilerinin sağlaması da dikkat çekicidir.

İslam ülkeleri arasında 57 ülkeden 70 katılımcının davet edildiği İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkelerde Engelli Bireylerin İstihdamı konulu Konferans'ta Gökcem Konya Down Cafe ve Restoranın başarısı model olarak gösterilmişti.

Tek istekleri de Konya kamuoyunun kendilerine, projelerine ve çalışmalarına yeterince destek vermesidir.  Bu proje ile Devecioğlu ailesi inanıyorum ki amaçlarına ulaşacak. İnşallah projenin tanıtım toplantısında kendilerine her türlü desteği vereceklerini ifade eden yetkililerin vaatleri lafta kalmaz ve projeye istihdam ile katkı verebilecek olan kurumlar da yeterince destek verir.

Ancak bu sayede başarı elde edilir ve bu proje hayata geçilerek engelli vatandaşlarımız istihdam edilir.  Bu sayede de bizlerle birlikte aynı imkanlara sahip olurlar.

Gökcem Konya Down Cafe Restoran Kurucusu ve Proje Koordinatörü Yasemin Devecioğlu projenin tanıtımdaki konuşmasında, “İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesiyle yürütülen projede amaç olarak zihinsel engelli olan çocuklarımızın bir geliri olması ve hayatını devam ettirmesidir. Türkiye'de bir ilk olan projedir ve kesinlikle devamı da gelecektir. 

Ülkemizde önemsenmesi gereken sorunlar ve konular yerine, önemsemeyecek sorunlar ve konular gündeme geliyor. Hala engellilerimizin bağımsız yaşayabileceklerini toplumumuz kabul edememiştir. Bu yanlış algıdan kurtulmalıyız. Engelli vatandaşlarımızın istihdamında sorunlar yaşamaya devam ediyoruz. Şehrimizde istihdam edilmiş engelli vatandaş sayımız oldukça azdır.  Bunun sorumluluğunu üstlenende yine azdır. Engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesi ve toplumun kabullenememesi sorunları büyüyerek devam ediyor. Ancak bütün bunlara rağmen umutsuzda değiliz. Umarım bu proje sayesinde Engelli Vatandaşlarımızın istihdamı konusunda bir duyarlılık oluştururuz diye düşünüyorum. Buradan özellik söz verip de bugüne kadar bizlere destek vermeyenlere ve yanımızda olmayanlara da teşekkür ediyorum. Artık beyinlerimizde engelleri kaldırmalıyız. Engelli vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın yaptıkları başarılı işleri kabullenmeme algısından kurtulmalıyız. Onlarda bizim gibi hayatın her alanda engelsiz yaşamalıdır. Gelin hep birlikte bir fırsat verelim. Çünkü onlar bizlerden çok şey istemiyor. Sadece kendine güvenilmesi, varlığının ve kendisinin bir işe yaradığının hissettirilerek verilebilmesidir” diyor. 

***

Yasemin Devecioğlu Konya’da zihinsel engelli vatandaşlarımızın yeterince istihdam edilmediğine dikkat çekerek, haklı olarak bir sitemde bulunuyor. İsteği çok bir şey değil. Sadece engelli vatandaşlarımızın istihdam edilmesi ve iş dünyasının bu konuda daha duyarlı davranarak onlara geçinebilecekleri imkanlar sağlamasıdır.

Umarım iş dünyası ve bizler bundan sonra bu konuya özellikle önem vererek bu kardeşlerimizle aramızdaki her türlü engelleri kaldırırız.  Ne dersiniz sizce de böyle yapmamız gerekmez mi?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.