1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engelli İstihdamında Yeterli Olmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelli İstihdamında Yeterli Olmalıyız

A+A-

Şehrimizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli programlar düzenlendi.

Engelli kardeşlerimizin sorunlarına, istihdamına, ulaşımına, eğitimine ve onlarla olan ilişkilerimizdeki yetersizliğe, bilinçsizliğimize, öne önemlisi de onların hayatın içinde karşılaştıkları zorluklara dikkat çekildi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan “Türkiye Özürlüler Araştırması” sonuçlarına göre, iyi bir tablo görülmüyor. Ülkemizdeki engelli sayısının toplam nüfusa oranı yüzde 12,29’dur. Bu oranı geçici sakatlık yaşayanlar da dâhil değildir. Görünen o ki ülkemizde hala yeterince engelli kardeşlerimizin istihdam edilmeyişinden dolayı bir engel daha önlerine konulmuş oluyor. Her zaman konuşulduğu gibi ‘Engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelleri her türlü kaldıracağız’ lafı anlamsız kalıyor. Özellikle engelli kardeşlerimizin istihdamı konusunda herkes üzerine düşen görevi yerine getirirse, iş, aş imkânı verilirse sanırım o zaman engelli kardeşlerimizle aramızdaki engeller kaldırılmış olacak.

***

Ülkemizdeki engelli istihdamını bakarsak konuyu daha iyi anlamış oluruz. Engelli nüfusun 1 milyonu çalışıyor. Geriye kalanı ise istihdam sürecinin dışındadır. Bu engellilerden çalışmak isteyip de iş bulamayanların oranı yüzde 8,8’dir. Kadın engellilerin işi çok daha zor. İşe yerleştirilen her 5 erkeğe karşın sadece bir kadın engelli istihdam ediliyor. Devlet, en önemli iş kapısıdır. Ama devlette yeterli bir kadro yoktur. Engelli nüfusun eğitim düzeyi nüfusun geneline göre düşük. Okuma yazma bilmeyen engellilerin oranı yüzde 23,3 iken, bu oran erkeklerde yüzde 10,9. Kadınlarda ise yüzde 32,4. Yükseköğretim mezunu olanların oranı erkeklerde yüzde 4. Kadınlarda ise yüzde 1,5. Engellilerin yarıya yakını sosyal yardım alıyor. Engelli aylığı alanların oranı da yüzde 27’dir. Kurumlar değişiyor ama sonuç pek değişmiyor. Devlet kurumlarından ayni ya da nakdi yardım alanların oranı da yaklaşık yüzde 25’in üzerindedir.

***

Şehrimizde Haziran ayı verilerine göre kamuda bin 348 engelli memur bulunuyor. Dezavantajlı grupların istihdamına özel önem veren hükümet, kamuda engelli istihdam etmeye devam ediyor. Kamuda 11 bin 529 kadın, 37 bin 418 erkek olmak üzere 48 bin 947 engelli, memur statüsünde istihdam ediliyor. Ankara, 5 bin 42 kişiyle en fazla engelli memur istihdam edilen il oldu. Son yıllarda artarak devam eden engelli istihdamına karşın kamuda hala açık engelli kontenjanı bulunuyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın “2018’de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Ayrıca EKPSS geçerlilik süresi 2 yıl, hakları yanmasın diye 4 yıla çıkarıyoruz” açıklaması engelli kardeşlerimize bir umut oldu. Umarız 5 bin engelli kardeşimize iş verilir. Onların umutları boşa çıkmaz. Bizlerde vicdanen engelli kardeşlerimizle aramızdaki türlü engelleri kaldırırız. Onların da bizler gibi hayatın bütün imkânlarından eşit oranda faydalanmasını sağlarız. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.