1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engellilerimiz Mahrum Ediliyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engellilerimiz Mahrum Ediliyor

A+A-

 

Geçen hafta şehrimiz ve ülkemiz genelinde Engelliler Haftası kutlandı.

Meram Belediyesinin Engelliler Haftası nedeniyle Konya’daki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleriyle birlikte düzenlediği Engelsiz Yaşam Festivali gerçekten amacına uygun olup, engellilerimizin hatırlayıp, onlara sahip çıkmamızı bizlere bir kez daha hatırlattı.

Engelsiz Yaşam Festivalini düzenlemelerinden dolayı Meram Belediyesiyle birlikte emeği geçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine teşekkür ediyorum.

Hakikaten bizlerin de günün birinde engellilerden olacağımızı düşünerek engelli vatandaşlarımızla çocuklarımıza sahip çıkmamız önem arz ediyor.

Tabi ki, engelli vatandaşlarımızla çocuklarımızın eğitimi ve hayatın içine alınması ihmal edilmeyecek bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 

Hayatın her alanında tasarruf düşünülebilir. Örneğin giyimden, gıdadan vs. ama eğitimden asla tasarruf edilemez.

Bizim insanımız, halk tabiriyle ceketini satar ama çocuğunu okutur.

Bundan da anlaşıldığı gibi hele engelli insanlarımız ve çocuklarımızın eğitimi söz konusu ise bence tasarruf ikinci ve üçüncü planda olmalıdır.

Öncelikli olan onların eğitimi ve engelsiz bir hayatın içine alınmasıdır. 

Engellerinden dolayı ötelemek yerine, onların engellerini hep birlikte insani duygular içerisinde aşmaktır. Engelsiz yaşam olanağı sunmaktır.

Şehrimizde Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde engelli vatandaşlarımız ve çocuklarımız eğitiliyor. Veliler bu çocukların eğitiminde devletten destek alıyor.

Sayın Cumhurbaşkanın eşleri dahil, devletin her kademesi “Eğitim Engeli Aşar” diye aylarca yıllarca kampanyalar düzenlerken, merkezi hükümette engelli bireylerin eğitimleri için her yıl merkezi bütçeye eğitim ödeneği ayırıyor.

Bursa, Ankara ve İstanbul gibi illerimizde bireysel+grup eğitimi oranları yüzde 80 ile 90 iken, ilimizde ise Rehberlik Araştırma Merkezlerinin değerlendirmecilerinin inisiyatifi ile bireysel+grup oranı yüzde 15 ile 18 arasındadır. Konya’da da Grup yerine Bireysel eğitim önerilmektedir. Bunun gerekçesi ise tasarruf ederek devlet bütçesini koruma görevlerini üstlenmeleridir.  Peki iki eğitim arasındaki verilen ücretlere bakalım. Bireysel eğitimde yıllık 4 bin 800 TL yıllık ücret verilirken, grupta ise yıllık 6 bin TL ödeniyor.

Aradaki farkı siz hesap edin. Senede bin 200 liralık tasarruf için engelli çocuklara verilen eğitimde grup eğitim öngörülmemektedir. Ya da diğer bir anlatımla aylık olarak ödemedeki fark 100 lira

Şimdi sormak isterim?   

İlimizdeki engellilerimiz diğer illerdeki engellilerimizden daha mı az değerliler. Lütfen bu konudaki yetkililer ve kurumlar hassasiyet içinde olsunlar. Biraz daha engelli çocuklarımızın eğitimine gereken önemi göstersinler. Konya’daki engellileri eğiten kurumların ortak talebi olan engelli eğitimlerinde Konya’nın grup eğitimine tabi olmasıdır. Umarım yerinde bir talep olan bu istek uygun görülür. Bu talebin yerine getirilmesi için başta bu şehrin Milletvekillerinden, yöneticilerine ve konuyla ilgili kurumlara görevler düşüyor.

Unutmayalım bir gün bizde engelli olabiliriz.

Onun için engellilerimizle aramızdaki engelleri gelin hep birlikte kaldıralım.

Henüz geç kalmış değiliz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.