1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engellilerimiz Sevgi İzi ile Güvende Olacak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engellilerimiz Sevgi İzi ile Güvende Olacak

A+A-

Engellilerimiz

Sevgi İzi ile

Güvende Olacak

 

Son günlerde ülkemizde uygulanan Sevgi İzi Projesi’yle engelli kardeşlerimiz daha güvende olacaktır. Sevgi İzi Projesi, engelli, Alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan kardeşlerimizin kaybolması halinde bulunmasını kolaylaştıracak bir proje. Projenin nasıl geliştiğine gelince, yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden TV Programcısı ve Araştırmacı-Gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi Projesi’ni hayata geçirmeye karar veriyor. Bunun için de  www.benibuldular.com sitesini açıyor. Bu site, kayıpların bulunması için polise, jandarmaya yardımcı oluyor. Proje sayesinde zihinsel engelli, Alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan ve kaybolma ihtimalleri yüksek olan kişilere daha çabuk ulaşılması sağlanacak. Dünyadaki örneklerine gelince, İngiltere'nin West Sussex bölgesinde Alzheimer veya bu tür benzeri hastalığı olan kişilere elektronik kelepçe takılarak GPS yoluyla sürekli takip edilmeleri 2013 yılında denenmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen bu kentte polis, kayıp vakalarının sayısını bu yolla azaltmanın mümkün olabileceğini, kaybolan hastaların da kolaylıkla bulunabileceğini belirterek uygulamaya tam destek verdi.  Halen birçok ülkede uygulanıyor.

***

Ülkemizde ve şehrimizde başlatılan “Sevgi İzi” Projesi’ne dâhil olmak çok kolaydır. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adresi ve telefonlarıyla www.benibuldular.com sitesine başvurarak bir form dolduracaklar. Başvurdukları site kendilerini üç veya dört rakamlı bir şifre verecek. Alınan rakamlı şifre kişinin sol koluna işlenecektir. Bunun adı da Sevgi İzi’dir. Başvurulan sitede kayıtlı kişilerin her türlü bilgisine ulaşılıyor. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacaktır. Ailesine ve yakınlarına ulaşmasını sağlayacaktır. Sokakta, çarşıda ve her yerde kayıp bir kişiyle karşılaştığımızda ilk önce bu kişinin sol kolundaki Sevgi İzine bakmalıyız. Hemen bulunduğumuz yerdeki en yakın güvenlik birimlerinden emniyete, jandarmaya ve diğer birimlere haber vermeliyiz. Şehrimizde de bu anlamlı sosyal projeye katılan kurumlar da var.  “Sevgi izi” Projesi kapsamında DEHA Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 44 velinin onayını alan merkez yöneticileri öğrencilerin sol koluna 4 rakamlı şifreyi dövme (MedusaTattoo) olarak yaptırıyorlar. MedusaTattoo işlemini yapan kişiler bu projeye gönüllü olarak hizmet veriyorlar. Hiçbir ücret de talep etmiyorlar.

***

Konuyla ilgili Deha Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin proje koordinatörleri Seher Aslanmirza (Rehber Öğretmen)  ve Mukadder Selbüz Atılgan (Eğitim Koordinatörü) proje hakkında şu bilgileri verdiler:  “Engelli, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız. Bu sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada önemli bir sorun. Asıl önemli olan ise, bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olmasıdır. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olmasıdır. Kaybolan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birimlere verilecek olmasından dolayı kaybolması halinde Sevgi İzi sayesinde o kişinin biran önce ailesine kavuşması sağlanacaktır.”

Sonuçta engelli ve Alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan ve kaybolma ihtimalleri yüksek olan kardeşlerimizin kaybolması halinde kendilerine daha çabuk ulaşılmasını sağlanacak olan sosyal projeye destek olmalıyız. Bu bizim insanı görevimiz olmalı. Unutmamalıyız ki, hepimiz bir engelli olabilir veya Alzheimer ve benzeri rahatsızlıklar gibi sağlık sorunları yaşayabiliriz. Sevdiklerimiz ve bizden biri olan kardeşlerimiz Sevgi İzi’yle daha güvende olacaksa, bu projeyi gönülden desteklemek gerekiyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.