1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Engellilerin İstihdamı Yasal ve İnsani Sorumluluk
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Engellilerin İstihdamı Yasal ve İnsani Sorumluluk

A+A-

Geçen hafta ülkemizde de Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin sorunlarına ve istihdamına dikkat çekildi.

Nüfusun yüzde 12,5’ini oluşturan ve 8,5 milyonu aşan engelli kardeşlerimizin önündeki istihdam, ulaşım, eğitim sorunları tartışıldı. Engelli istihdamında ne kadar yetersiz olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Ülkemizde engelli kardeşlerimiz iş ve aş bulmada zorluklar yaşamaya devam ediyor.

Hal böyle iken, engelli kardeşlerimizin önüne istihdam edilmeyişinden dolayı da bir engel daha konmuş oluyor. Hani engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelleri kaldıralım diye konuşuruz dururuz ya sonuç ortada.  Bizler bu kardeşlerimizle aramızdaki engelleri kaldırmak istiyorsak daha samimi ve sorumluluk duygusuyla hareket etmeliyiz. Aşımızı, işimizi, mutluluğumuzu onlarla paylaşmalıyız ki, aramızdaki engeller kalkmış olsun.

***

Engelliler arasında bedensel engelliler ilk sırada yer alırken, zihinsel engelli, işitme ve görme engelli vatandaşlarımızın sayısı da o kadar çoktur.

Engelli olma nedenlerine de bakarsak çarpıcı bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

Trafik kazaları ile terörün ilk sırada yer aldığı tespit edilirken, akraba evliliği, çocuk felci, ateşli hastalık ve sarılık gibi sebepler engelli sayısını çoğaltmaya devam ediyor.

Engellilerin topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalara son yıllarda ağırlık verilmesine rağmen, hala en büyük sorunlardan birisi olarak devam ediyor.

İş kanununa göre 50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör kuruluşları yüzde 3, kamu kuruluşları yüzde 4 oranında engelli istihdam etmesi gerekiyor. Bununun uygulanması da bir zorunluluktur. Söz konusu zorunluluğu yerine getirmeyenlere karşı da çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Buna rağmen engelli istihdamında arzu edilen yerde değiliz.  Bunun sebebi de belli. Engelli kardeşlerimizin istihdamına yeterli özeni gösteremiyoruz.

Oysa yapılan çeşitli araştırmalar da engelli bir insanın emsallerine göre, daha verimli, titiz ve çok çalıştığı görülüyor.

Nedeni de oldukça önemlidir. İş hayatı engelli bir insanı sadece ekonomik anlamda değil, hayatın her alanında onu özgürleştirirken, işine daha fazla sarılmasına neden oluyor.

***

Engelli istidamın önündeki diğer olumsuz bir neden de önyargıdır.

Toplumsal açıdan önyargılarda engelli istihdamını engelliyor. Gereken hassasiyeti gösteremeyişimize neden oluyor. Bundan dolayı da bu önyargıdan kurtulup, onlarda bizlerden birisi olarak görüp işimizi, aşımızı paylaşmak bizlere bir şey kaybettirmez. Aksine kazandırır. Hani hep deriz ya, engelli kardeşlerimizle aramızdaki engelli kaldıralım. Bu sözle olmaz. Gerçekten yapmalıyız.

Bizlerde bir gün engelli olacağımızı bir tarafa bırakmayıp, onların içine düştüğü durumu düşünüp ona göre hareket etmeliyiz. Eğer bir engelli kardeşimizi iş yerimizde çalıştırmak kanunu bir zorunluluksa bizde bu kardeşlerimize yanımızda iş ve aş verilim.

Göreceksiniz ki, onların mutluluğu sizleri de mutlu edecektir. Bugünden itibaren bir engelli kardeşimizle işimizi ve aşımızı paylaşmak bence insani ve vicdani bir sorumluluk olsa gerek. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.