1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Erdoğan Muhalefeti Terletiyor
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan Muhalefeti Terletiyor

A+A-

Mahalli seçimler yaklaştıkça ortam ısınıyor. AK Parti birçok büyükşehir ve il adaylarını açıkladığı halde özellikle CHP’deki durağanlık parti tabanını rahatsız ediyor.Konya Büyükşehir Belediyesi için AK Parti’de aday adaylığı yaşanmaması, sürecin bugüne kadar olan bölümünün en dikkat çekici yanıydı. Selçuklu Belediye Başkanlığı’nda yakaladığı sevgiyi, Akyürek sonrasında geldiği Büyükşehir’de ‘gönül belediyeciliği uygulamalarıyla’ taçlandıran Altay’ın karşısına rakip çıkmaması şehirde ‘peşinen kabullenmenin’ tezahürü olarak değerlendirilebilir. Metropol İlçeler Selçuklu, Meram ve Karatay’da süren heyecanlı bekleyiş sürerken farklı senaryolar, beklentiler, ümitler ortaya atılıyor ki, bunlar her seçim döneminin ‘kendine özgü’ hallerindendir.Merkezdeki heyecanın taşra ilçelerde de ‘yüksek tansiyon dozunda’ olduğunu görüyoruz. Çumra, Ereğli, Seydişehir, Beyşehir, Güneysınır, Ilgın, Kadınhanı gibi ilçelerde adaylar kadar aday destekçileri yoğun mesailer yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şeb-i Arus törenlerine katıldığı gün ‘Konya adaylarının açıklanması’ beklentileri yükselmişti. Ancak siyasi süreci yönetme hususunda mahir olan Erdoğan partisinden ziyade, muhalefet partilerinin bir süre daha bu hususta ‘merakta kalmasını’ tercih etti.CHP-İYİ Parti ittifakında Konya adaylığı İYİ Parti’ye bırakılmıştı. İttifakla münasebetini ‘dirsek teması seviyesine indirgeyen’ Saadet Partisi de eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa’nın adaylığını duyurdu. CHP ve İYİP dirsek hizasına gelecek mi bekleyip göreceğiz.

Fırından Çıkmayan Etliekmek

Biraz mizah olsun; küçük bir seçim hatırasıyla bitirelim. Eski MHP’li, yeni dönemin İYİ Partili ismi Hasan Köçer’le dostluğumuz uzun yıllara dayanır. 2009’da Mansur Yavaş Ankara için MHP’nin adayı olarak açıklandığında ümidi öylesine tavan yapmıştı ki, biz Yavaş’ın şansı olmadığında ısrar edince, ‘önü açık bir bahis’ teklifinde bulunmuştu, ‘Takım elbise dair her iddiaya varım, Mansur bu seçimi kazanacak” diyerek. Biz yine de dozu düşürüp, iddia bedelini ‘etliekmek ile’ sınırlamıştık.Uzatmayalım; Mansur Yavaş o seçimde Melih Gökçek karşısında umduğunu bulamayınca bizim için ‘sonu gelmez bir etliekmek muhabbetinin kapısı da açılmış oldu. Başkanların görev süresi dolmasına rağmen, Hasan’la her karşılaşmamızda etliekmeğin sadece sözünü edip geçiştirdik.

***

2014 seçimlerinde Mansur Yavaş saf değiştirip CHP’den aday olmuştu. Bir gün kalabalık bir ortamda karşılaştığımız Hasan Köçer’le ‘Samimi bir ülkücünün nasıl CHP’den aday olabileceği üzerine’ bir süre sohbet ettik. Köçer halen çok umutluydu ve ‘Bu defa CHP ve MHP’nin oyları birleşecek, Mansur Bey kazanacak’ diyordu. Biz ‘kazanamaz’ dedikçe iddiasını pekiştirdi ve sonunda, ‘Her türlü iddiaya varım’ restini çekti. Beklediğimiz kıvam da buydu:

-Geçen seçim de de böyle demiştin, ama etliekmek halâ fırından çıkmadı, diyerek işi farklı bir boyuta taşıdık.

İzleyenlerin de teşvikiyle ikinci ‘etliekmek bahsi’ kayda geçti. Üstelik ziyafete bu defa heyettekiler de dahil olmuştu.Mansur Yavaş seçimi kaybedince fırındaki etliekmek ‘benim adıma ikilenmişti. Fakat bizim açımızdan mesele ‘yemekten ziyade’ işi muhabbetti. Dostumuz o heyeti Avukat oğlu Kasım Göçer’in ofisinde misafir edip sözünü yerine getirdi. Veda faslında, ‘Birinci seçimin etliekmeği bakidir’ hatırlatmasını yaptık.Hasan Köçer sonraki süreçte İyi Partili oldu. Referandum sürecinin en aktif isimlerinden biriydi. Nekahat devrinde olduğumuz için süreci evimizden, sosyal platformlardan takip ederken Hasan’la, bu kez ‘Evet-hayır’ kapışması yaşadık. Neticede alışık olduğumuz meydan okumayla karşı karşıyaydık. Teklifine göre referandumdan evet çıkarsa Hasan bizi balıkçıda ağırlayacak, hayır çıkarsa biz ona etliekmek ikram edecektik. Hasan’la epeydir de görüşemiyoruz. Bugünlerde ziyaret edip Mansur Yavaş-Mehmet Özhaseki değerlendirmesinde bulunmasını bekliyoruz. Yemekler mi; onlar muhabbetin süsüdür.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.