1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Erdoğan ve Bahçeli Küresel Oyuna Karşı (3)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan ve Bahçeli Küresel Oyuna Karşı (3)

A+A-

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan 7 Şubat 2012’de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Fidan da Tayyip Erdoğan’a gidebilecek bir yoldu. Çünkü “MİT Müsteşarı doğrudan Başbakan’a bağlıydı ve “Onun icraatı Başbakan’ın icraatı” sayılırdı. Başbakan’ın ameliyat masasına yatacağı saatlerde düğmeye bastılar ama sonuç alamadılar. Fidan Operasyonu siyaseti dizayn etme hareketinin sekizinci ayağıydı.

**

Gezi Parkı’nda yapılması planlanan düzenlemeleri gerekçe göstererek protestoları hatırlayın. 28 Mayıs 2013 günü Taksim’de başlatılan eylemlerde rol alanların “Mesele ağaç değil” mesajları nasıl unutulur? Ankara’dan, İzmir’den Batman’dan aktivistler İstanbul sokaklarındaydı. Aralarında “Gezi Parkı’nın adını ilk defa duyanlar” bile vardı!

Tencere-tavalı, duran adamlı, kırmızı elbiseli kadınlı eylemler yapıldı. 7 protestocu, 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Binlerce insan yaralandı. Olaylar birçok şehre yayılmaya çalışıldı. İşyerleri, kamu binaları, belediye otobüsleri, özel araçlar, polis araçları, polis merkezleri ve AK Parti hizmet binaları, bankamatikler zarar gördü.

İstanbul Borsası 10 puanın üzerinde değer kaybetti, döviz fırladı, Türk parası ve devlet tahvilleri, uluslararası piyasada değersizleşti.

Eylemciler hükümet temsilcisiyle görüşmelerinde “3. Köprünün yapımı durdurulsun, 3. Havaalanı projesi iptal edilsin, Kanal İstanbul projesi yapılmasın” diyerek gerçekten “Meselenin ağaç olmadığını” gösterdiler!

Gezi olayları Türk siyasetini dizayn etme planının dokuzuncu ayağıydı.

**

17 Aralık 2013 tarihinde İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Oğuz Bayraktar, işadamı Ali Ağaoğlu, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve İranlı İşadamı Reza Zarrab gözaltına alındı.

“Ayakkabı kutusu” gibi bir söylem icat edildi ve sonuç Başbakan Tayyip Erdoğan’a bağlanmaya çalışıldı. Dik duruş girişimi zayıflattığı anda 25 Aralık günü ikinci dalga ile, kırılmakta olan darbeye güç kazandırmaya çalışıldı.

17-25 Aralık Türk siyasetini dizayn etme girişiminin onuncu ayağıydı.

**

19 Ocak 2014’de Adana ve Hatay'da MİT Tırları hadisesini icra edildi. Türkmenlere yardım götüren tırların durdurulup ifşa edilmeye çalışılması, Türkiye’yi Uluslararası alanda ‘terör suçlusu’ ilan etme amacı taşıyordu. “Türkiye  teröre destek veriyor” diyerek Lahey’de ‘divan’ kuracaklardı. MİT Tırları hadisesi on birinci dizayn girişimiydi.

**

15 Temmuz 2016 gecesi Türk halkının vergileriyle alınan tanklar, tüfekler, savaş uçakları Türk halkına yöneltildi. Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın üzerine suikast timleri gönderildi. Ankara’ya, İstanbul’a bombalar yağdı, halk kurşun yağmuruna tutuldu. Güya Türk Silahlı Kuvvetleri “Yurtta sulh, cihanda sulh amacıyla” yönetime el koyuyordu. 15 Temmuz, defalarca dizayn edilemeye çalışılan Türk siyasetinde istenen sonuçların alınamaması üzerine maşaların figüranlığında “darbe görünümlü işgal” girişimiydi.

15 Temmuz, on bir defa dizayn edilmeye çalışılan ve sonuç alınamayan Türk siyasetini toptan devre dışı bırakıp Türkiye’ye “el koyma” hareketiydi.

**

Pes ettiler zannetmeyin. Bütün güçleriyle saldırmaya devam ediyorlar. Erdoğan’ın ABD ziyaretinde terör yandaşlarının çıkardığı olaylar ve ABD güvenlik güçlerinin seyirci kalması boşuna değildir. Bu olayları bahane edip Cumhurbaşkanlığı korumalarına tutuklama kararı almak, ardından silah vermeme kararı almak boşuna değildir.

Rıza Zarrab’ın ve Halk Bakası Genel Müdür Yardımcısı’nın ABD’de tutuklanmaları, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında tutuklama kararı çıkarılması boşuna değildir.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “SİHA’lar sivilleri öldürüyor”  sözü boşuna değildir!

Erdoğan’ı, bu vesileyle Türkiye’yi  “terör suçlusu” yapmaya çalışıyorlar. Küresel oyunun farkında olan Erdoğan ve Bahçeli de bütün enerjileriyle bu küresel oyunu bozmaya çalışıyorlar.

Mesele budur.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.