1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Erdoğan’dan Önemli Mesajlar
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan’dan Önemli Mesajlar

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplu açılış ve bir dizi programı vesilesiyle Konya hareketli bir hafta sonu yaşadı. Mevlana Meydanındaki mitingde Konya halkıyla buluşan Erdoğan, yerel seçimlerde AK Parti’ye verilen rekor destek sebebiyle teşekkür ederken kenti mutlu edecek müjdeler vermeyi de ihmal etmedi.

Açılış ve mitingin ardından İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi'ne geçerek incelemelerde bulunan Erdoğan Panorama Konya Müzesi'ni de ziyaret etti. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana kadrolarında yer alıp farklı kademelerde görevler üstlenen isimlerle Selçuklu Kongre Merkezi’nde bir araya gelen Erdoğan’ın gündeminde Kongre süreci de bulunuyordu.

MEDENİYETLERİN

ZİRVE ŞEHRİ KONYA

Beş ay aradan sonra Konya’ya gelen Erdoğan Mevlana Meydanında sözlerine, “Tarih boyunca nice büyük medeniyetlerin zirve şehri Konya, bugün de ülkemizin iftihar kaynaklarından biri olarak kalbimizin en müstesna köşesinde yer alıyor” diyerek başladı.

Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde 70,5 oranındaki rekor destek için şükranlarını ifade ederken bu oranın AK Parti'nin 15 yıldır mahalli idareler seçimlerinde Konya'da elde ettiği en yüksek destek olduğuna işaret eden Erdoğan Büyükşehir Belediyesinin yol, köprülü kavşak, üst geçit, gölet, sulama tesisi, mezbaha, pazar yerleri, park ve çarşı gibi hizmetleriyle Karatay, Selçuklu, Akşehir, Cihanbeyli ve Seydişehir belediyelerince tamamlanan yatırımları hizmete açıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ÇİFTÇİYE MÜJDELER

Erdoğan, Konya Ovası'nın bereketini artıracak Mavi Tünel'in şehrin geleceğini şekillendirecek önemli bir yatırım olduğuna işaret edip tünel ve barajların önemli bir kısmının tamamlandığını, sulama tesisleriyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü ve yaklaşık 600 bin dekar araziyi sulamayı hedeflediklerini anlatırken yanımızda bulunan Altınekin Belediye Başkanı Muharrem Dere kulağımıza, “Şehrin kuzeyine de sulama suyunu ulaştırıverseler başka bir şey istemeyiz” diye fısıldadı.

35 yıldır çölleşme ve erozyona karşı mücadele ile gündemde olan Karapınar’da Erdoğan’ın gündemindeydi. “Tarıma elverişsiz bir bölge olan Karapınar'da enerji ihtisas endüstri bölgesi kurulmakta olduğunu” ifade etti.

Konyalı çiftçilerin en önemli gelir kaynağı pancardır. Erdoğan’da önemli bir müjdeyi pancar çiftçisine verdi. Şeker kotalarını yeniden düzenleyip nişasta bazlı şeker oranını yüzde 5'ten bu yılın sonunda yüzde 2,5'e indirerek çiftçilere ilave 1,5 milyon ton pancar kotası sağlayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı pancar alım fiyatını da bu yıl için ton başına 235 liradan 300 liraya yükselteceklerini açıkladı.

İSLAMİ DAYANIŞMA

OYUNLARI KONYA’DA

İslami Dayanışma Oyunları'nın beşincisinin 2021 yılında Konya'da yapılacağı da Erdoğan’ın Konya’ya verdiği önemli müjdelerden biriydi. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bu büyük organizasyonunun dördüncüsü 2017'de Bakü'de yapılmıştı. Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın kasım ayında ev sahibi şehir sözleşmesini imzalayarak anlaşmayı nihayete erdireceğini kaydetti.

HIZLI TREN HATLARI

Konya’nın Mersin ve Antalya’ya Hızlı trenle bağlanması için sürdürülen çalışmalar da Erdoğan’ın gündemindeydi. Tamamlanan Karaman hızlı tren hattının, sinyalizasyon çalışmalarının ardından işletmeye açılacağını; hattın Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’e kadar uzanacağını söyleyen Erdoğan, bir taraftan Antalya’ya, diğer taraftan Kayseri’ye kadar uzanacak olan diğer Hızlı Tren hattına ilişkin etüt çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak inşasına başlamayı hedeflediklerini anlattı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.