1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Erdoğan’ı Yalnızlığa İtenler -1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan’ı Yalnızlığa İtenler -1

A+A-

NATO güdümlü FETÖ gerçek yüzünü gösterdiği günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘2010 yılından itibaren FETÖ’ye karşı açık tavır almaya başladığımda, özellikle de 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimiyle birlikte net bir duruş sergilediğimde, yanımda milletimden başka kimseyi bulamadım’ demişti.

Halk o zaman anladı Erdoğan’ın nasıl bir yalnızlığa itildiğini. Aradan bunca zaman geçti. İyi bakın; Erdoğan’ın çevresinde, yalnızlıktan şikayetçi olduğu günlerden farklı bir tablo var mı?

***

Buyurun, önce Erdoğan’ın yalnızlık tarihine birlikte bakalım.

1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken, davet üzerine gittiği Siirt mitinginde Ziya Gökalp’in ‘Asker Duası’ adlı şiirinin son dörtlüğünü okumuştu:

“Minareler süngü, kubbeler miğfer,

Camiler kışlamız, mü’minler asker,

Bu ilahi ordu dinimi bekler,

AllahuEkber, Allahu Ekber.”

1912 yılında milleti birleştirme-bütünleştirme, milli şuur oluşturma amacıyla yazılan bu dizeler, devran dönmüş yüzyılın son demlerinde ‘Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçuna evrilmişti!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ‘bu mısraları okudu diye’ hapis cezasıyla yargılanıyordu.

Devir ‘bıçkın adamlar’ devriydi.

***

İşte o günlerde Antalya’nın Kemer ilçesinde Türkiye Belediye Birliği toplantısı yapılıyor, tabii olarak Erdoğan’da katılıyordu.

Bakın o gün Konya’nın Derbent İlçesi Belediye Başkanı olan MHP’li Haydar Döğentaş nasıl bir anısını paylaşmıştı bizimle:

“Otelin restoranına girdim, yanımda bir de kasaba Belediye Başkanı var. Baktım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan sekiz kişilik bir masada yalnız başına oturuyor. Yanına gidip selam verdim, oturdum. Kendimi tanıttım:

-Ben Konya Derbent Belediye Başkanı Haydar Döğentaş. Ülkücüyüm. Partinizle bir ilgim yok. Ama okuduğunuz şiiri de, onu yazan şairi de çok seviyorum. Tabii o şiiri okuduğunuz için sizi de seviyorum. Bu şiiri okumaktan yargılanıyor olmanıza çok üzüldüm, Allah yardımcınız olsun, dedim.

Tayyip Bey de “-Teşekkür ederim, saygı duyarım Başkanım” diye karşılık verdi.

O gün içinde olduğu partisinin Belediye Başkanları gelip Erdoğan’ın masasına oturamadılar, koca masada üç kişi yemek yedik. Tayyip Bey o zamanlardan siyasi yalnızlığı görmüştü.”

Yarın devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.