1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ereğli, Anadolu’nun Parlayan Yıldızı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ereğli, Anadolu’nun Parlayan Yıldızı

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu Konya basına olarak Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven’in misafiri olduk. Ereğli’nin birçok tarihi yerlerini, devlet ve belediyenin yatırımlarını yerinde görerek bilgilendik. Başkan Özkan Özgüven, bizleri oldukça samimi ve dostça karşılayıp, ağırladı. Değişen, gelişen ve her geçen gün yatırımlarla büyüyen, yeşiliyle, suyuyla, tarihi zenginlikleriyle dikkat çeken Ereğli’de güzel bir gün geçirdik. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğü ile Ereğli Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen kültür gezi sayesinde Ereğli’yi yakından tanıma fırsatı bulduk. Sümer Sosyal Tesisleri’ndeki sabah kahvaltısı ile başlayan Ereğli gezimizde, Oğuz Ata Sümer Tesisleri, Sevgi Down Kafe Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, DDY Şehit Uzman Çavuş Tuğrul Köseoğlu Parkı, Ulu Camii, Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı, İvriz Kaya Anıtı ve Ereğli Belediyesi Atlı Spor Kulübü’nü inceleme fırsatı bulduk. Kültür gezimiz, Ereğli Belediyesi ziyaret edilmesiyle son buldu.

Gezi sırasında Ereğli Belediyesi’nin yatırımları ve hizmetlerini anlatan Başkan Özkan Özgüven’in, sosyal ve kültürel hizmetlere büyük önem verdiklerini söylemesi de dikkatimi çekti. Başkan Özgüven, “Haftada 2 gün kanser hastalarımızı Konya’ya götürüyoruz. 9 bin 600 kadınımıza Konya gezisi düzenledik. Günde 2 bin kişiye sıcak yemek veriyoruz. İş atölyelerinde kadınlarımızı destekliyoruz. İnsanlara dokunabilmek önemlidir. Bundan çok mutluyum” diyor. Doğrusu Başkan Özgüven’in işaret ettiği sosyal belediyecilikte Ereğli’nin iyi bir yerde olduğu görülüyor. Başkanın bu hizmetleri yaparak mutlu olduğunu dile getirmesini önemli buldum.

***

Nüfusu ve ekonomisiyle önemli bir yerde olan Ereğli ilçesinin öne çıkan özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Konya’nın 144 bin nüfusuyla merkez ilçelerden sonra en büyük ilçesi olan Ereğli, tarih bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Doğal güzellikleriyle bilinen ilçenin diğer bir özelliği de,  dünyaca ünlü olan Kapadokya’nın sınırlarının Ereğli’den başlamasıdır. Toros Dağları’nın eteklerinden çıkan sularıyla ünlü olan Ereğli, doğal güzelliklerinden dolayı “Yeşil Ereğli” olarak anılıyor. At yetiştiriciliğinde önemli bir ilçe olup, bugün hipodromlarda koşan atların birçoğu Ereğli’deki haralarda yetiştiriliyor. Hatta At pansiyonculuğu da gelişmiş durumdadır.  Bunun yanında, İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’ni birbirine bağlayan Sertavul Geçidi ile Gülek Boğazı’na giden yollar üzerinde bulunan Ereğli, ulaşım olarak çevre ile bağlantıları açısından önemli bir konuma sahiptir. Tarihte de İstanbul-Bağdat transit demir yolu üzerinde önemli bir durak yeri olmasıyla özelliğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca Ereğli, Adana ve Konya havaalanlarına, Mersin Limanı’na 1,5-2 saat uzaklıkta bulunmasından dolayı 1 ve 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yerli ve yabancı yatırımların artmasıyla birlikte istihdam edilen kişi sayısının binin üzerinde olması bu ilçeye giderek ilginin artmasını sağlıyor.

***

Bu özelliklerinin yanı sıra, tarım ve hayvancılıkta önemli bir konuma sahip olmasının yanında, özellikle günlük bin 200 ton süt üretildiği için Türkiye genelinde süt üretiminde 1. sırada yer alıyor. Yine ülkemizde sadece siyah havuç üretiminin yapıldığı Ereğli, havuç diyarı olarak tanınıyor. Bütün bunların Ereğli ve bölgesinin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesine katkısı tartışılamazdır. Ereğli insanı sahip olduğu bu avantajı zamanında fark ederek, bir tarım kenti olan Ereğli’yi sanayi şehri yapma konusunda son yıllarda hissedilir derecede atak yapmıştır. Gelecekte Anadolu’nun Parlayan Yıldızı bir kent yapısına kavuşma hedefinde Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven’in ve Ereğli halkının çabaları takdire şayandır. Bu hedefe ulaşmada birlik ve beraberlik duygusunun güçlü olması ilçeye katkı sağlayacaktır diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.