Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erken Seçim

A+A-

Erken seçim mi yoksa baskın seçim mi? Bu konuda bir ölçü var mı? Seçimleri kaç ay erkene alınca erken seçim oluyor? Kaç gün sonraya koyunca baskın seçim oluyor? Ben bilmiyorum ve bunu tartışanlara katılacak değlim. Bence;

*

Seçim kararı hayırlı olsun.

Bizim, bir oyumuz var sadece,

Başka söz düşmez bize

Tartışmayı bırakın,

Herkes baksın kendi işine.

*

Seçim hayati bir konu, vatanın milletin geleceği söz konusu, tartışmadan olmaz diyenler olabilir. Olabilir…

*

Bence olması gereken tartışma yerine bilgi alışverişi olmasıdır… Tartışma yerine medenî sohbetler olmalıdır… Kişiler yerine, fikirler ve olaylar konuşulmalıdır.

*

Zaman zaman tekrar ettiğim 4M kuralı… Münakaşa etmek ilkel, yandaş insanların işidir. Bunun yerine müzakere, müşavere veya münazara olmalıdır gelişmiş, medenî insanların yapması gereken.

*

Medenî insan olmak bir partinin, bir grubun yandaşlığı için konuşmak yerine vatan ve milletin geleceğini dikkate alarak konuşmayı gerektirir. Medenî insan olmak, karşı görüşteki insanların hata ve kusurlarını gördüğün kadar, tarafında durduğun insanların da hata ve kusurlarını görebilmeyi gerektirir…

*

Bunu yapamayan insanlar ile bilgi alışverişi yapmak, sohbet etmek imkânsız olduğu için sonu belli tartışmaları hiç başlatmadan, herkes kendi işine baksın diyorum.

*

Evet, seçime gidiyoruz. Milletin bir kısmı hâlâ demokrasi ile İslam’ı birbirine rakip sanıyor, cumhuriyeti İslam dışı bir yönetim biçimi olarak görüyor ama peygamber (sav) soyunun kanı üzerine kurulan saltanatı şeriat zannediyor…

*

Milletin bir kısmı Yunan kazansaydı daha iyi olurdu diyen adamın anlattığı düşman dedikodu ve yalanlarını tarih zannediyor.  Yunanı üzerimize salanların ve işbirlikçilerinin kazandığı ülkelerde neler olduğuna bakmıyor. Bakarsa bile görmüyor… Osmanlı’nın, üzerine kurulduğu Selçuklu’yu ve önceki mirası bilmeden tarihi de bugünü de anlamayacağını bilmiyor.

*

Bu insanlar ile seçimin nesini konuşabiliriz? Sonuçta, oyunu kuranlar, oyuncuları ile birlikte amacına ulaşır da, bizim tartışmalarımız, kavgalarımız kırgınlıklarımız kalır yanımıza.

*

Medenî insan olmanın bir yolu da, duruma ve zamana göre değişen birilerinin doğrularına “hizmet” eden bir “oy” olarak kalmak yerine, Allah’ın değişmez gerçeklerini anlayabilecek bir “birey” olmak için kendini geliştirmekten ve daha çok çalışmaktan geçiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.