1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Erken Seçimin Ayak Sesleri
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erken Seçimin Ayak Sesleri

A+A-

Ülkede 2019 yılı yerel ve genel seçim yılı olarak biliniyor. Yani ülkenin gelecek 5 yılını yöneteceklerin seçimi 2019 yılında yapılacak. Tabii ki bu normal takvime göre… Ülkede AK PARTİ iktidarının başlamasıyla birlikte erken seçim uygulaması gündemden düşmüştü.

Son gelişmelere bakılırsa konjonktürel gelişmelere bakılınca erken seçim yeniden gündeme taşınmaya çalışılıyor ve de yapılacak gibi görünüyor. Gelişmelere bakılarak 2018 Kasım’ında erken genel seçim yapılırsa hiç de şaşırmayız. Aslında yerel seçimler daha önce olmasına karşın genel seçimlerin erkene alınacağını sanıyorum çünkü görüntüler hep bu yönde…

***

AK PARTİ göründüğü kadarıyla yerelde genelde olduğu kadar yüksek bir başarı elde edilemediği kanaatiyle genel seçimlerde almayı planladığı oy oranıyla yerel seçimlerde de başarı oranını artırmayı hedefliyor. Tabii ki bu konuda ittifak içinde olunan MHP’nin tutumu da önemli ve yerel seçimlerde ittifak sağlanıp sağlanamayacağı da etkili olacak.

Yerel seçimlerin önce yapılması ve ittifak sağlanamaması genel seçimlerde yapılması planlanan ittifakı da olumsuz etkileyebileceği göz önüne alındığında aslında en mantıklı görünen de genel seçimlerin erkene alınmasıdır. Yerel seçimlere erken genel seçimlerde alınacak başarı ile gitmeyi planladığını sandığım AK PARTİ aslında genel seçimleri öne  almakla yerel seçimlerde aday belirlemede de yönetimin elini güçlendirecek ve MHP ile yerel de de ittifak şansını artıracaktır.

***

Erken genel seçim yapılsa da yapılmasa da ülkenin yönetimi önümüzdeki 5 yılda da AK PARTİ’ye emanet edilecektir. Ancak AK PARTİ de gelecek 5 yıldan sonrası için başarının devamını istiyorsa lafta değil; özde fabrika ayarlarına dönmek zorundadır.  AK PARTİ’nin kuruluşunda herkes ülke için gönüllü olarak görev almış ve elini taşın altına koymada tereddüt göstermemiştir. Fakat son dönemde makam mevki ve rant peşinde koşanların görev almaya çalıştıkları gözden kaçmamaktadır.

Ülke yönetiminin hep sağlam temellere dayanması ve hep güvenilir ellerde kalması, rant peşinde koşanların değil gönül verenlerin iktidarda olması temennisiyle…

***

Buraya kadar olan kısım 16 Nisan tarihine kadar yazmış olduğum bölümdü. Bundan sonrasında ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündem değiştiren erken seçim açıklamalarıyla ilgili olacak. Ba açıklama Cumhur İttifakı’nın bir açıklaması ise öyle ya da böyle bu yıl içinde erken seçim yapılacak. Her ne kadar danışıklı dövüş olmadığı söylense de aykırılık olacağına kimse inanmıyor. Varsayalım ki, Bahçeli bu çıkışı kafasına göre aniden yaptı ve kimseye danışmadı o zaman da Cumhur İttifakı’nın durumu tartışmaya açılabilir.

Bütün bunlar bir yana eğer görüş birliğine varılmadan böyle bir açıklama yapılıyor ve sonuçta da zorunlu kabul olarak gerçekleşeceği söyleniyorsa da o zaman devleti kim yönetiyor sorusu akla gelir ki bu da çok hoş bir durum olmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.