1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ermeniler Gücü Kimden Alıyor?-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ermeniler Gücü Kimden Alıyor?-1

A+A-

Yunanistan’ı kışkırtıp Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin üzerine salmaya çabalayan Haçlı zihniyeti bu sahada ümit ettiği neticeye varamayınca Ermenistan’ı hareketlendirerek Azerbaycan üzerinde kanlı bir senaryoyu devreye aldı. Ermeni ordusunun sivil halkı hedef alan silahlı saldırılarına karşılık cesur davranışlar gösterip misliyle karşılık veren ve ilk hamlede Karabağ bölgesinde stratejik noktaları ele geçiren kardeş ülkemiz Azerbaycan, Türkiye’nin de teknolojik desteğiyle sınır hattı boyunca harekât başlatınca Ermenilerle beraber onun destekçileri de büyük şok yaşadı.

Ermenistan askeri güçlerinin provokatif davranışlar sergileyerek sivillerin ve gazetecilerin bulunduğu bölgelere roketli saldırıda bulunması, oluşturulmaya çalışılan ortamın ipuçlarını verdi. Ancak Türkiye hükümetinin Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğini açıklaması ve Azerbaycan askerlerinin etkili bombardımanı sonrasında Ermeni hükümeti ve onun kışkırtıcıları telaşa kapıldı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan uluslararası toplumu, yani kendisini saldırıya teşvik edenleri ‘Türkiye’nin Karabağ’a müdahalesini engellemeye’ çağırdı.

Baktılar ki pabuç pahalı, Ermenistan düzinelerce kayıp verdiği gibi Dağlık Karabağ adım adım Azerbaycan kontrolüne giriyor; önce NATO, peşi sıra da Birleşmiş Milletler çatışmaların acilen durdurulması çağrısında bulundu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathura ‘Anlaşmazlığa askeri çözüm olamayacağını belirtip barışçıl çözüm için müzakerelere başlanmasını isterken aslında ‘çözümsüz diplomasi’ önerisinde bulunuyordu!

Ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric “Dağlık Karabağ bölgesinde yeniden yükselen düşmanca tavırla ilgili derin endişe içerisindeyiz. Güç kullanımını kınıyoruz” derken tarafları koşul olmadan sorunları diyalog ile çözmeye çağırdı. Anlayacağınız NATO’nun da BM’nin de çözüm önerileri çözüm önerileri yok, çözümsüzlük önerileri var!

Ermenilerin destekçisi

sadece Avrupa değil ki!

Ermenistan’ın katliam girişimini müteakiben Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İlham Aliyev ile görüşmesinde ‘Türk milletinin Azerbaycanlı kardeşlerinin her zaman yanında olduğu’ mesajını iletmesi Ermeniler kadar HDP’yi de rahatsız etti. Partiden yapılan açıklamada, “AK parti hükümetinin ‘soydaşlık’ üzerinden Azerbaycan’ı Ermenilerle savaşa teşvik ettiği” iddiası dile getirilirken, “Ermeniler de Azeriler gibi bu coğrafyanın kadim halklarındandır. Türkiye hükûmetini bir tarafı destekleyerek ve soydaş milliyetçiliği yaparak savaşı büyütmek yerine, arabulucu ve barışçı bir diplomasi yürütmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Anlaşılıyor ki Ermenilerin Azerbaycanlılara yaptığı katliam değil de, Azerbaycan’ın Ermenilere verdiği askeri karşılık HDP’nin zoruna gitmiş. Ve dikkat edin; Ermenilerin Azerbaycanlı sivilleri katletmesi üzerine değil, Azerbaycan’ın Ermenileri saldırılarına karşılık vermesi üzerine, Türkiye’nin Türklere verdiği desteği eleştiren bir açıklama yapılıyor!

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.