1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ermeniler Gücü Kimden Alıyor?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ermeniler Gücü Kimden Alıyor?-2

A+A-

Dünkü yazımıza devam ediyoruz…

Bir yanında Suriye ateşi yanan, diğer yanında Yunanistan ile savaşın eşiğine gelen Türkiye şimdi Azerbaycan-Ermenistan arasında başlayan silahlı çatışmanın yükünü omuzlamak zorundayken bilhassa siyasilerin kendilerini hangi pozisyonda konumlandırma eğiliminde olduklarını da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Örneğin; HDP’li yöneticilerin terör örgütü PKK ve türevleriyle ilintisinin çuvala girecek bir yanı kalmadığını cümle âlem biliyor. Eş başkanlardan Selahattin Demirtaş’ın ‘Daha biz Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz, heykelini’ diye kükremesini, bir diğerinin “Biz sırtımızı PKK’ya, YPG’ye PYD’ye yaslıyoruz” demesini, bir başkasının “PKK sizi tükürüğüyle boğar, tükürüğüyle” diye kahramanlık taslarken etrafa tükürük saçmasını bilhassa bu ülkeyi yönetmeye talip siyasetçilerin unutma, görmezden gelme hakkı yoktur.

Çok değil, bir iki hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demirtaş için “Hapiste olması onun göğsüne takılan şeref madalyasıdır” diyerek safını bir kez daha tayin etmişti. Bir kez daha diyoruz, zira CHP’li yöneticilerin HDP ile olan kuvvetli gönül bağları artık aşikar hale geldi.

Kobani eylemlerinde üstlendikleri roller ortaya çıkarılarak HDP’li bazı yöneticilerin gözaltına alınmaları üzerine, başta dönemin Başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere bazı siyasetçilerin HDP’ye destek mahiyetinde tavır almaları da iyi tahlil edilmelidir.

Bir yanda ülke sokaklarını kan gölüne çeviren eylemlere destek verdiği, sorumlu olduğu belirlenen; Ermenilerin Karabağ’da Türklere uyguladığı katliama sessiz kalıp, Türkiye’nin Azerbaycan’a destek vermesini eleştiri konusu yapan HDP var, diğer yanda ise HDP’yi mağdur pozisyonunda gösterip sonuç elde etmeye çalışan muhalefet!

Bütün gemilerin aktörü Fransa

Türkiye ekseninde yaşanan bütün hadiselerde Fransa’nın etkin görevler üstlendiğini söylemek mümkün. Yıllardır iç savaş yaşayan Suriye’de Esed ailesinin Fransa ile olan göbek bağını bilmeyen yok.  Yunanistan’ı silahlandırıp Akdeniz’de üzerimize salmaya gayret eden başrol oyuncusunun da Fransa olduğunu herkes gördü. Ermenileri güdümüne alıp, terör örgütü Asala’yı üzerimize salan ve bugün de Azerbaycan saldırıları için cesaretlendiren de yine Fransa’dır. Ve tabi ki Fransızlar bu işte yalnız değildir.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üzerinde yeniden egemenlik tesis etme telaşında olduğu Lübnan'da kendi güdümünde bir hükümetin kurulmaması üzerine, “Lübnanlı siyasi güçler, açık şekilde taahhüdü yerine getirmek istemedi, bu taahhüde ihanet etmeye karar verdiler” diyerek niyetini, beklentilerini ve hatta küresel kirli planı açığa vururdu. Lübnan’da, hükümetin kurulması için en etkili yöntemin siyasilere baskı kurmak olduğunu savunan Macron bu ifadesiyle tehdit ve şantajlarını da itiraf eder gibiydi.

Amerika Türkiye planını

İBB üzerinden mi yürütüyor?

Sağımız solumuz savaş naralarıyla inlerken ve hatta PKK uzantıları, HDP ile ilgili operasyonlar üzerine sol örgütleri sokağa inmeye çağırmaya başlamışken Okyanus ötesinden de yeni bir Türkiye planı devreye koyuldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu geçen hafta ‘sözde’ İstanbul trafiğini rahatlatmak, toplu taşıma güzergâh ağını verimli hale getirmek, ortalama seyahat süresini ve trafik sıkışıklığını azaltmak gibi amaçlarla Amerika Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile “İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi”nde için yaklaşık 5 milyon dolarlık hibe anlaşması imzaladı.

Yazılan ve konuşulanlara bakılırsa Amerikalı şirket mevcut ve yeni kameralarla İstanbul’un tamamını şehir kameralarından 24 saat takibe alarak analiz yapacak. Milli yazılım programları nedeniyle Türk savaş uçaklarının uçuş planını ‘eskisi gibi’ öğrenemediği için çılgına dönen Amerika böylece ‘BBG evi misali’ İBB üzerinden İstanbul’u anlık takibe alacak. Bunun son derece stratejik bir hata olduğu tespitlerini dikkate alarak Amerikalı şirketin böyle bir faaliyete başlatılmasına izin verilmemesi gerek.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.