1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Eroğlu'ndan ''çılgın proje'' yorumu
Eroğlundan çılgın proje yorumu

Eroğlu'ndan ''çılgın proje'' yorumu

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı ''Kanal İstanbul'' projesiyle ilgili, ''Orada ağaç kesilecekse o ağaçların beş katı ağaç dikmek bizim boynumuzun borcudur. Hiç kimse bundan endişe etmesin'' dedi.

A+A-

Konya'nın Akşehir ilçesine gelen Eroğlu, Kaymakam Ahmet Katırcı'yı makamında ziyaret etti. 

Eroğlu, yaptığı konuşmada, Konya Ovası'nda su sıkıntısı olduğunu, buna karşın tahıl ambarı olması nedeniyle suyun oldukça fazla kullanıldığına işaret etti. Konya Ovası'nın su ihtiyacının giderilmesi için Cumhuriyet tarihinde ilk defa ciddi bir çalışma başlattıklarını ifade eden Eroğlu, ''İki türlü çalışma başlattık. Birincisi, Akdeniz'e boşa akan suları Konya Ovası'na aktaracak bir çalışmamız var. İkincisi ise vahşi sulamayı modern damlama sulama sistemine çevirmek için bir çalışma başlattık. Tüm bu çalışmalarımız hızla ilerliyor'' diye konuştu. 

Eroğlu, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın ''çılgın projesi'' ile ilgili görüşlerini sorması üzerine, şunları söyledi: 

''Çılgın proje muhteşem bir proje. İstanbul, ikinci bir boğaz kazanıyor. Bundan güzel bir şey olamaz. Bu Başbakanımızın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden hayal ettiği bir projeydi. İstanbul artık dünyanın başkenti. Dünyanın incisi. Muhteşem bir şehir. Başbakanımız da bu çılgın projeyle İstanbul'a dünya çapında bir vizyon kazandırdı. Onun için şükran borçluyuz.'' 

Başbakan'ın, ''büyük düşünen, büyük hedefleri olan bir lider'' olduğunu dile getiren Eroğlu, Başbakan'ın 2023 yılını büyük hedef olarak belirlediğini bildirdi. 

2023 için 500 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini yineleyen Eroğlu, ''İstanbul'un dünyanın başkenti olması, dünyanın merkezi olması, finans, kongre, turizm, sağlık merkezi olması için AR-GE çalışmaları yürütüldü. Dolayısıyla bu büyük projeyle birkaç fayda sağlanacak. İstanbul gelişiyor, düzenli bir yerleşime kavuşacak. Deprem riski altında olan bölgelerin daha güvenli alanlara taşınması imkanı olacak. Deniz ulaşımından daha çok istifade edilecek. Bu bakımdan çok faydalı büyük bir proje. Bunu yapacak gücümüz hükümet olarak var'' dedi. 

Gazetecilerin, bu projenin İstanbul'un yeşil dokusuna zarar verip vermeyeceğine dair sorusu üzerine de Eroğlu, şöyle konuştu:

''Hepsi düşünüldü. Yeşile en çok önem veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Daha önce yeşilden hiç kimse bahsetmezdi. Başbakanımız 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman her yer çorak gibiydi. Netice olarak Başbakanımız ilk defa o zaman ağaçlandırma çalışmalarına başladı ve İstanbul'un her tarafı, yol kenarları, açık alanları ağaçlandırıldı. İstanbul'da en çok ağaçlandırma Sayın Başbakanımızın başkanlığı döneminde başladı ve devam ediyor. Şu anda dünyada, Çin'den, Hindistan'dan sonra ilk üçe giren bir ağaçlandırma yapıyoruz. Orada (Kanal İstanbul) ağaç kesilecekse o ağaçların beş katı ağaç dikmek bizim boynumuzun borcudur. Hiç kimse bundan endişe etmesin. İstanbul'da bozuk orman alanlarını ihya ediyoruz, koruyoruz, yeni yeşil alanlar oluşturuyoruz. Yol kenarlarını, park bahçelerini ağaçlandırıyoruz. Artık İstanbul şu anda Paris'ten de güzeldir, Londra'dan da, New York'dan da çok daha güzeldir.''

Eroğlu, daha sonra yaya olarak Akşehir Belediye Başkanlığına geçerken yolda karşılaştığı esnaf ve vatandaşı selamladı. Bisiklet almak isteyen bir vatandaşın esnafla pazarlık yaptığını gören Eroğlu, araya girerek esnaftan fiyatı biraz düşürmesini istedi. Esnaf ise ''50 lirasını siz verirseniz anlaşalım'' dedi. Bakan Eroğlu, esnaftan fiyatı daha da düşürmesinde ısrar etti. Yapılan pazarlığın sonucunda esnaf vatandaşla anlaştı. 

Başka bir esnaf ziyaretinde ise bir vatandaş Eroğlu'na, ''Bu emeklilerin hali ne olacak'' diye tepki gösterdi. Eroğlu da emeklilere en büyük zammın hükümetleri döneminde yapıldığını, AK Parti hükümetinin emekliyi her zaman koruyup gerekli desteği verdiğini söyledi. 

Bakan Eroğlu, yolda karşılaştığı bir vatandaştan da sigarayı bırakma sözü aldı. 

Daha sonra Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul'u makamında ziyaret eden Eroğlu, çalışmaları hakkında Oğul'dan bilgi aldı. 

Bir gazetecinin, ''Akşehir Gölü'ne ne zaman yoğurt çalınabilecek'' sorusu üzerine de Bakan Eroğlu, Akşehir Gölü'nün temizlenmesi için yapılan çalışmalar tamamlandığında 11.11.2011 tarihinde saat 11.11'den sonra yoğurt çalınabilineceğini söyledi. 

Eroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Kahraman'ı da makamında ziyaret etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.