1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Erol Neden Merkeze Alındı?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erol Neden Merkeze Alındı?

A+A-


Hükümetin değişmesiyle devlet yapısında da ciddi değişiklikler öngörülüyordu. Son birkaç gündür, Konya Valisi Muammer Erol’un Başbakanlık Müsteşarlığına getirileceğine dair haberler çıkıyordu. Ancak önceki akşam Valiler Kararnamesi yayınlandı ve Muammer Erol müsteşarlığa atanmadı, Merkez Valiliğine alındı.
Kaymakamlık görevlerinden sonra Mülkiye Müfettişliğine intisap eden Erol, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İdari Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütürken Elazığ Valiliğine atanmıştı. 2013 Ağustos’unda da Konya Valiliğine getirilmişti.
Elazığ’daki görevi sırasında odasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını astığı için eleştirilmişti.
Yine Elazığ’da katıldığı bir toplantıda "Millet ‘Oneminute' diyen başbakan istiyor!" diyerek Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açık etmişti.
Hatta Vali beye hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde, duvarları ve masasını gözlemleyip “Başbakanın fotoğrafını asmamışsınız” demiştik.
Kısa bir şaşkınlık yaşattığımız bu sözden sonra “Ülkenin Başbakanının fotoğrafının, Valilik makamında bulunmasında bizce bir mahsur yoktur” diyerek tebessüme yol açmıştık.
İade-i ziyaretinde de ilk sözü “Resmi odama koydum” olmuştu.
Şimdi ben “Oneminute” diyorum.
2013’den bu yana ne değişti de, o gün “Erdoğan’ayakınlığı ile eleştirilen” Erol, bugün merkeze alınıyor?
***
Hakkari Valisi Yakup Canbolat Konya’nın yeni Valisi oldu.
Aslen Çorum Alacalı. 1992 yılında Konya Valiliğinde Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bu yönüyle Konya’ya bir gönül bağı olduğunu söyleyebiliriz.
Kaymakamlık görevlerinden sonra Yozgat Vali Yardımcılığı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptı. 2009-2014 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. 2014 Mayıs’ında Hakkari Valiliğine atandı.
Canbolat kısa Valilik geçmişiyle Konya gibi bir büyükşehrin Valiliğine atandı.
Hayırlı olsun.

Yeni Nesil Binalar
Neden Dayanıklı Değil?

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Tapu Kadastro Konya 5. Bölge Müdürlüğü hizmet binasının hasarlı olduğu ve depreme dayanıksız olduğuna dair bir soru önergesi vermişti.
Soruya cevap, bir önceki Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın imzasıyla verildi. Bina risk taşıyordu ve “Güçlendirme maliyetinin yeni bina maliyetine oranının ana bina için %37.52, ek hizmet binası için ise %80 olarak tespit edildiği, bu sebeple yeni bir hizmet binasının yapılmakta olduğu” belirtildi.
Cevabı verilmeyen bir soru var; “Bu binada hizmet vermeye devam etmek, hem çalışanları, hem de ziyaretçileri riske atmak değil midir?”
Hadi bir soru da ben sorayım;
Ecdadın yaptığı binalar yüzyıllara meydan okurcasına ayakta duruyor. Hatta, Altınapa Barajı yapılırken su içinde kalan han bile, yıllarca dibindeki çamura ve içine dolan suya rağmen ayakta duruyor.
Yeni nesil binalar neden hu kadar dayanıksız oluyor?
Hadi bir soru daha;
Böyle bir bina neden demir yolunun hemen bitişiğine yapılmıştı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.