1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Eskiden Petrol Bulanı Darağacına Gönderirlerdi
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eskiden Petrol Bulanı Darağacına Gönderirlerdi

A+A-

Merhum Adnan Menderes’in ‘Dünyanın etkin güçlerine rağmen’ Türkiye’nin milli imkânlarını faaliyete geçirme hususunda attığı cesur adımlar 1960 darbesinin önemli sebeplerinden biriydi. Tek kutuplu bir Türkiye oluşturmak isteyen Amerika Menderes’in Rusya ile ilişkileri geliştirme ve ülkenin milli kaynaklarını devreye alma gayretlerinden, yani Türkiye’nin eksen değiştirmesinden rahatsız olmuştu. Mesela 1957’de Trakya’da petrol rezervi bulunduğunu söylemek de neyin nesiydi! Sözün kısası eskiden bu topraklarda petrol bulmaya çalışan Başbakanları darağacına gönderiyorlardı!

***

Denizcilik alanında son yıllarda yaptığı yatırımlarla milli imkânlarını tarihinin en yüksek seviyesine çıkaran ve ulaştığı modern teknoloji neticesinde gemilerini gerek Karadeniz gerekse Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramaya yönlendiren Türkiye geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyada hayranlık uyandıran keşif müjdesiyle adeta bayram havası yaşadı. Sancı sebepleri hususunda teşhis koyulması pek mümkün görülmeyen ‘bazı muhalif mahfiller dışında’ herkesin memnuniyetle karşıladığı müjdeli haber dost ülkelerde de sevince sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zonguldak açıklarında takribi 320 milyar metreküp doğalgaz keşfettiklerini ve bu gazı 2023 yılında kullanıma sunacaklarını, ayrıca emarelerin bölgede görülenden çok daha fazla rezervin bulunduğunu işaret ettiği müjdesinden sonra dünyanın da muhalefetin de adeta seyri değişti!

***

Mesela CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke Halk TV’deki programda, bulunduğu söylenen doğal gazın vatandaşa faydasının olmadığını iddia ederek “Varsa bu kaynak Türkiye’ye kalkınma getirir mi sorusunun yanıtı ‘Hayır’ olduğu için endişeliyiz. O yatırımdan, yapılacak olan sözleşmeden halk fayda almayacaktır” dedi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de “Hükümet’in açıklamaları tamamen doğruysa bile; 320 milyar metreküp gazın tamamı Türkiye’nin sadece 5 yıllık ihtiyacı kadardır. Çıkarma işi yandaşa veya yabancıya verilirse, Türkiye’ye sadece 8 milyar dolar kalacaktır. Nokta!” şeklinde bir mesaj verip açılacak kuyunun ekonomik olmayacağını ifade etti.

Adnan Menderes dönemine vurgu yapan bir mesaj yayınlayan CHP’nin önceki dönem Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise “Yıl 1957, Adnan Menderes Başbakan. 1950 Mayıs’ından beri DP iktidarda. İşler iyi gitmiyor, dış borçlar boyu aşmış, halk burnundan soluyor... 2 Ocak 1957 tarihli Yeni Sabah Gazetesi manşetten ‘Müjdeler olsun. Trakya’da zengin petrol bulundu!” demiş. 63 yıl önce, 63 yıl sonra...” ifadelerini kullanarak onlarca yıldır aynı müjdenin tekrarlanıp durduğu imasında bulundu.

***

Doğalgaz müjdesine olumsuz yaklaşımlar İYİ Parti çevrelerinde de tavan yaptı. Örneğin Aytun Çıray Halk TV mikrofonlarına, “Bu gündem değiştirmekten başka bir şey değildir. Libya dediler olmadı. Darbe dediler olmadı. Trump dediler olmadı. Ayasofya dediler tutmadı. Her sene bir petrol her sene bir doğalgaz; hepimiz yalancı çoban hikâyesini biliriz” dedi.

Türkiye muhalefetinde durum böyleydi de; peki, müjdenin dünyada yansımaları nasıl oldu, bir de ona bakalım;

Ürdünlü Enerji Uzmanı Mübarek et-Tahravi keşfedilen doğal gaz miktarının az olmadığını bilakis diğer ülkeleri korkutacak boyutta olduğunu kaydettiği açıklamasında “Türkiye'nin tarihindeki bu en büyük doğal gaz keşfi, onun artık kimseye ihtiyacı olmadığı anlamına geliyor. Ben bir Türk yetkili olsaydım, bu keşfin duyurulduğu günü bayram ilan ederdim” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.