1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Esnafa Can Suyu Verilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Esnafa Can Suyu Verilmeli

A+A-
Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 600 bin olan esnaf sayımız, Konya da ise 46 binin üzerindedir. Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne (KONESOB) bağlı yaklaşık 50 bin işletme bulunuyor. Bu işletmeler yanlarında çalışanlarla birlikte Konya ilindeki istihdama ve üretime önemli oranda katkı vermeye de devam ediyor.  Günümüzde de ticari hayatın fidanlığı olan esnaflarımız ve sanatkârlarımız kendi sorunlarıyla baş başa bırakılırken, ayakta kalmaya çalışıyor. Her geçen günde ekonomik sorunların altında zar zor geçinirken, yaşama mücadelesi veriyor. Öyle ki artık sorunlarla baş edemez duruma gelen esnaf ve sanatkârlarımız birer birer dükkânı kapatıyor. Ya birisinin yanında çalışıyor, ya da değişik alanlarda işe giriyor. Hiç bir şey yapamazsa da bir arayış içinde kalıyor. Bu durum karşısında ülkeyi yönetenlere ve bizlere önemli görevler düşüyor.
***
Öncelikle esnaflarımıza ve sanatkârlarımıza sahip çıkılıp, onları rahatlatacak bir can suyu verilmeli ve sorunlardan kurtarılmalı. Alışverişlerimizi esnaf ve sanatkârlarımızdan yapmalı, onların ayakta kalması için elimizden geleni yapmalıyız. Aksi takdirde ekonomik ve sosyal sorunları birlikte yaşar ve çok ağır faturalar öderiz. Neden mi? Uzun yıllardan beri esnaf ve sanatkârlar ile ticari kazanç elde eden vergi mükellefi sayısı azılıyor. 2001 yılında 2,5 milyon olan ticari kazanç elden mükellef sayısı 2014 yılında 2 milyon 391 bine düşmüştür. Bu dönemde nüfusun 10 milyonun üzerinde bir artış göstermesine rağmen, vergi mükellefi sayısının 115 bin azalması oldukça dikkat çekici olduğu kadar da düşündürücüdür. Oysa vergiyi mükellef öder. Mükellef olmazsa vergi de olmaz. Bu nedenle mükellef sayısının artması için acilen gereken tedbirler alınmalı. Bunun yanında gençler teşvik edilmeli. Ülkemizde her 5 gençten birisi işsizken, yapılacak olanda bu gençlere girişimci ruhu verilmeli. Bu gençleri birer girişimci yapabilmek için önlerinin tamamen açılması da şart.
***
Bu konuda daha başka neler yapabiliriz sözüne gelince bunları da şöyle sıralayabiliriz. Girişimcilik yeterince desteklenmeli, esnaf ve sanatkârlarımıza vergide kolaylıklar sağlanmalı. Genç girişimcilerin çalıştırdıkları elemanlarının sigorta ve prim ücretlerinde destekler verilmeli. Bunu uygulayıp, hayata geçirirsek ilerde yaşayacağımız birçok sorunun önüne bir neşter çekmiş oluruz. Aksi halde giderek artan sorunlar karşısında kepenk kapatma dönemi başlar. Vergi mükellefi sayısında da çok büyük azalmalar beraberinde gelir. Bu hale gelmeyi kimse istemez. Öyle ise bugünden itibaren ülkeyi yönetenlerle bizler, hep birlikte esnaf ve sanatkârlarımıza sahip çıkıp, can suyu vermeliyiz. Ne dersiniz öyle değil mi?
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.